Milwaukee

Akumulatorowa ukośnica z posuwem MILWAUKEE® M18 FMS305.

Program akumulatorowych pił MILWAUKEE® wykonanych w systemie M18 jest dziś bardzo szeroki i obejmuje m.in. ukośnice wyposażone w prowadnice dla pracy z posuwem – takie jak prezentowana poniżej M18 FUEL ONE-KEY. Ta duża piła z tarczą Ø 305 mm adresowana jest m.in. do profesjonalnych cieśli i stolarzy, którzy cenią sobie mobilność i niezależność od zasilania sieciowego.

Podstawowe informacje o narzędziu.

Ten model ukośnicy, ważącej z baterią solidne 23 kilogramy, to równorzędny zamiennik dla swoich sieciowych odpowiedników, dodatkowo wzbogacony o technologię ONE-KEY, która w znaczącym stopniu zmieniła sposób obsługi narzędzia. W swojej bogatszej wersji – oznaczonej kodem 121 – piła stanowi serce zestawu obejmującego również akumulator 12.0 Ah (Li-Ion) oraz szybką ładowarkę. Jednak opisując tą ukośnicę najlepiej zacząć nie od wyposażenia, ale od podstawowych parametrów, które od razu obrazują z czym użytkownik ma do czynienia. Tak więc tarcza to duża „315”, rozpędzana do 3600 obrotów na minutę przez bezszczotkowy silnik Powerstate, akumulator to jednostka 18V o pojemności aż 12.0 Ah i pozwalająca na wykonanie nawet 500 cięć listwy sosnowej 78 mm na jednym ładowaniu, głębokość cięcia wynosi 97 mm przy kącie prostym, maksymalna długość posuwu to 343 mm, zaś kąty ukosu i pochyłu wynoszą odpowiednio 55° / 60° (w lewo / w prawo) oraz 48° (w obie strony). Od razu widać, że to potężne narzędzie, które sprosta oczekiwaniom wielu profesjonalistów zarówno w kwestii realnie wydatkowanej mocy i momentu obrotowego, jak też czasu ciągłej pracy na jednym naładowaniu.

Innowacje technologiczne zastosowane w ukośnicy M18 FMS305.

Jak większość elektronarzędzi akumulatorowych z rodziny M18, czyli pracujących na prądzie 18V, piła ta zasilana jest bezszczotkowym silnikiem Powerstate zaprojektowanym przez MILWAUKEE®  tak, by osiągnąć kilkukrotnie dłuższą żywotność i zapewnić szybsze cięcie. Te parametry zapewnia wykorzystanie magnesów najwyższej klasy i wykonanie uzwojenia bogatszego w miedź o 175% w porównaniu do poprzedniej generacji napędu. Ukośnicę M18 FMS305 wyposażono w kilka systemów z inteligentnym systemem Redlink Plus na czele. Zapewnia on zaawansowaną cyfrową ochronę przed przeciążeniem narzędzia i akumulatora przy trudnych lub długotrwałych pracach oraz znacząco zwiększa wydajność narzędzia pracującego pod obciążeniem. System zapewnia też optymalizację czasu pracy narzędzia i dba o zwiększoną żywotność akumulatora wykonanego w technologii HIGH OUTPUT. Jak łatwo się domyślić technologia ta, to kolejna innowacja MILWAUKEE® zapewniająca zwiększoną wydajność – szczególnie pod obciążeniem – oraz dłuższy czas pracy przy bardzo wysokiej trwałość baterii. I nie tyle chodzi tu tylko o zwiększoną pojemność ogniw czy wzmocnioną konstrukcję obudowy akumulatora, co raczej o wbudowaną elektronikę monitorującą wydatek energii i zachowanie poszczególnych ogniw oraz zabezpieczającą akumulator przed przeciążeniem.

Na uwagę zasługują też takie cechy i elementy, jak duże prowadnice zapewniające podparcie dla każdego ciętego materiału, precyzyjne podziałki z oznakowaniem najważniejszych kątów, wykonane na stalowej płycie ukośnicy i bardzo dokładna regulacja głębokości cięcia, która pozwala wykonywać minimalne nacięcia lub drobne rowki w obrabianych elementach. Wygodę użytkowania narzędzia podnosi też diodowe oświetlenie powierzchni roboczej, zaś łatwe przenoszenie ukośnicy umożliwia wbudowany uchwyt, umiejscowiony mniej więcej nad środkiem ciężkości narzędzia.

Na koniec tej części omówienia nie sposób pominąć jednego z najważniejszych wyróżników tej wszechstronnej ukośnicy, czyli systemu One-Key, który oparty jest na protokole Bluetooth i specjalnie napisanej aplikacji na urządzenia mobilne. System ten, wsparty chmurą obliczeniową, otwiera kilka istotnych możliwości:

  • pozwala zdalnie lokalizować i śledzić narzędzie w obrębie placu budowy,
  • umożliwia zabezpieczenie narzędzia na odległość, m.in. poprzez zdalne blokowanie,
  • umożliwia zdalne personalizowanie ustawień elektronarzędzia.

W ramach zakończenia.

To, co silnie wyróżnia opisaną wyżej ukośnicę MILWAUKEE®, to oczywiście system M18, który obejmuje profesjonalne urządzenia zasilane prądem 18V DC. Do wszystkich tych narzędzi energię dostarczają akumulatory Redlithium-Ion dostępne w pojemnościach od zaledwie 2.0 Ah do nawet 12.0 Ah, jak ma to miejsce w przypadku ukośnicy M18 FMS305. Baterie te tworzą pewien ekosystem, w którym poszczególne narzędzia mogą się dowolnie przełączać z jednej baterii na drugą. Wszystkie akumulatory M18 oferują ponadto dodatkowe funkcjonalności, takie jak wskaźnik naładowania, zdatność do niezakłóconego działania w warunkach zimowych (do -20°C) oraz system ochrony przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem.

Tagi: