Nowość

Akumulatorowy odkurzacz pionowy MAKITA CL001GZ.

Istniejący już od ponad 106 lat japoński gigant Makita już od kilku dekad rozwija program elektronarzędzi akumulatorowych. Dziś ten segment to nie dodatek, ale równoważny obok narzędzi sieciowych segment oferty marki. Wśród wielu grup produktowych, zasilanych akumulatorami Li-ION, wyraźny rozwój odnotowuje seria odkurzaczy pionowych, do której właśnie dołączył nowy i bardzo wydajny model 40-woltowy, oznaczony kodem CL001GZ.

Podstawowe parametry odkurzacza.

Akumulatorowe odkurzacze pionowe szturmują obecnie mieszkania, domy, pracownie i garaże Polaków, wypierając coraz skuteczniej odkurzacze o tradycyjnej konstrukcji. Przemawia za nimi wiele argumentów, takich jak choćby większa wygoda korzystania z nich dzięki znacznie wyższej ergonomii, brak plączących się przewodów zasilających, brak elastycznej rury, o którą każdy kiedyś się potknął oraz ich bardziej kompaktowa konstrukcja, dzięki której zajmują niewiele miejsca. W przypadku modelu MAKITA CL001GZ jest jeszcze wiele innych powodów, dla których warto się nim zainteresować, a które de facto odczytać można bezpośrednio z podstawowych technicznych parametrów odkurzacza.

Po pierwsze zatem użytkownik ma tu do czynienia z zasilaniem akumulatorowym o napięciu aż 40 V (prąd stały DC), z którego korzysta cichy silnik bezszczotkowy, generujący odczuwalnie duże podciśnienie. Wszystko to przekłada się na dużą moc i długi czas pracy narzędzia, ponieważ używając akumulatorów wykonanych w systemie 40V max Li-Ion XGT, o pojemności 2.0, 2.5, 4.0 lub 5.0 Ah, uzyskuje się podciśnienie na poziomie 21 kPA i moc zasysania o wartości:

– 20 W (na biegu pierwszym),

– 45 W (na  biegu drugim),

– 70 W (na biegu trzecim),

– 125 W (na biegu czwartym, gdzie maksymalny przepływ powietrza wynosi 1.2 m3 na minutę).

Po drugie użytkownik przy podpięciu akumulatora o pojemności zaledwie 2.5 Ah osiąga czasy pracy wynoszące odpowiednio: 80 minut, 40 minut, 25 minut i 16 minut na biegach 1, 2 3 i 4. A przecież do dyspozycji pozostają jeszcze większe akumulatory, gdzie przy pojemności 5.0 czasy pracy na każdym z biegów ulegają w zasadzie podwojeniu, co pozwala wykonać więcej pracy na znacznie większej powierzchni.

Po trzecie wymiary, a dokładniej długość narzędzia. W przypadku tego modelu wynosi ona optymalne i poręczne 104.6 cm, zaś waga to – zależnie od podpiętego akumulatora – 1.7 kg lub 2.3 kg. Oznacza to pracę w wygodnej pozycji, która oszczędza kręgosłup i pozwala na dłuższe sprzątanie bez odczucia dyskomfortu.

System zasilania akumulatorowegoXGT 40V Max
Napięcie i tym akumulatora40V, Li-Ion
Ilość biegów4
Moc zasysania na każdym z biegów20 / 45 / 70 / 125 Wat
Maksymalny przepływ powietrza1.2 m3 / min.
Maksymalne podciśnienie21 kPa (210 mBar)
Pojemność730 ml
Wymiary104.6 x 11.3 x 16.2 cm
Waga (EPTA)1.7 – 2.3 kg
Poziom ciśnienia akustycznego65 dB (A)

Kluczowe atrybuty modelu CL001GZ

Oprócz powyżej opisanych zalet wynikających z jego parametrów technicznych, kluczowymi atrybutami odkurzacza pionowego MAKITA CL001GZ są:

  • wygodny elektroniczny przełącznik dla wyboru jednego z czterech biegów, wsparty funkcją pamięci ostatnio wybranego biegu,
  • zatrzask umocowany na korpusie i zabezpieczający przed przypadkowym wysunięciem rury standardowej lub zamontowanej w jej miejscu opcjonalnej końcówki krótkiej szczelinowej, idealnej na przykład do czyszczenia siedzeń w samochodach,
  • wygodne i szybkie pozbywanie się odpadów (pojemnik o pojemności 730 ml) dzięki oparciu narzędzia na bezworkowym systemie magazynowania zebranych zanieczyszczeń,
  • cicha praca odkurzacza uzyskana nie tylko poprzez zastosowanie bezszczotkowego silnika, ale też dzięki przeprojektowaniu ssawki podłogowej w taki sposób, by przy niezakłóconej pracy generowała mniejsze szumy przepływającego przez nią powietrza,
  • dioda LED, która nie tylko doświetla obszar roboczy odkurzacza, ale również sygnalizuje niski stan naładowania akumulatora.
  • układ antyprzeciążeniowy, który odcina zasilanie od silnika gdy czujniki wykryją nadmierny pobór prądu z akumulatora lub jego zbyt wysoką temperaturę.

Najistotniejsze kwestie dotyczące obsługi.

Jak zostało to już wspomniane, odkurzacz współpracuje z gamą akumulatorów MAKITA z serii XGT 40V max – inne nie wchodzą w grę. Są to akumulatory oznaczone kodami BL4020, BL4025, BL4040 i BL 4050F, które obsługują wiele innych elektronarzędzi MAKITA przeznaczonych do wymagających prac. Ich montaż na odkurzaczu jest prosty i polega na wsunięciu ich po czym zatrzaśnięciu na przygotowanym miejscu. O prawidłowym zamocowaniu akumulatora świadczy słyszalne kliknięcie i brak czerwonego znacznika. Dla najlepszego zbalansowania odkurzacza producent zaleca korzystać z akumulatorów o pojemnościach 2.0 / 2.5 i 4.0 Ah. Do ładowania akumulatorów XGT 40V max służą trzy różne ładowarki: szybka ładowarka 1-stanowiskowa MAKITA DC40RA, jej 2-stanowiskowy odpowiednik MAKITA DC40RB oraz standardowa, nieco wolniej ładująca ładowarka MAKITA DC40RC. Poziom naładowania akumulatorów sygnalizują diody na jego obudowie, uruchamiające się po wciśnięciu przycisku kontrolnego. Należy pamiętać, że odkurzacz sprzedawany jest w wersji bez akumulatorów i ładowarki, dlatego warto przed ich dokupieniem przemyśleć swoje potrzeby i wypróbować zbalansowanie i wagę odkurzacza z podłączonymi poszczególnymi akumulatorami, by dobrać optymalny wariant.

Kluczową kwestią dotyczącą obsługi odkurzacza MAKITA CL001GZ – i w zasadzie każdego innego – jest korzystanie z filtra. W przypadku tego modelu operator może korzystać z kilku rodzajów filtra: filtra wstępnego (siatkowy), filtra o wysokiej wydajności oraz filtra HEPA, który ma znaczenie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Każdy z tych filtrów można myć w wodzie z mydłem (pranie w pralce jest wykluczone, gdyż uszkadza filtry), po czym wysuszyć i ponownie wykorzystać.

Usuwanie kurzu to kolejny element obsługi odkurzacza. Należy do tego przystąpić w momencie, gdy poziom odpadów w pojemniku przekroczy tzw. linię napełnienia. Wówczas wystarczy nacisnąć dwa przyciski odpowiadające za blokadę pojemnika, wysunąć go po czym opróżnić. Ponowne wsunięcie opróżnionego pojemnika aż do oporu kończy się słyszalnym zatrzaśnięciem się blokad, co świadczy o prawidłowym jego zamontowaniu.

Podsumowanie.

Odkurzacz pionowy MAKITA CL001GZ to świetna propozycja dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują kompaktowego sprzętu o sporej mocy, długim czasie działania i gwarantującego wygodę obsługi. Za tym ostatnim atrybutem stoi wyposażenie odkurzacza, które do tej pory nie zostało wspomniane. Stanowi je oczywiście rura długa, ssawka szczelinowa, uchwyt na dyszę szczelinową, ssawka podłogowa oraz komplet filtrów. Dla oczekujących więcej producent przygotował akcesoria opcjonalne, takie jak między innymi rura miękka, szczotki i ssawki do półek, dywanów i siedzeń samochodowych oraz specjalne mocowanie ścienne, na którym odkurzacz można powiesić.

Tagi: