Ogród

Jaką kosiarkę do trawy wybrać?

Trawnik-sposób na relaks

Niewiele jest rzeczy przyjemniejszych od spaceru po własnym, wypielęgnowanym i równo przyciętym trawniku. I jednocześnie niewiele jest dylematów uprzykrzających życie równie mocno, niż ten: która kosiarka będzie najlepsza? Wybór mamy dzisiaj przeogromny. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną markę i model, rozważamy jej zasilanie.

Spaliny, 230V czy coś jeszcze?

Kosiarki spalinowe mogą być stosunkowo tanie w zakupie. Pozwalają też kosić spore powierzchnie, nawet te oddalone od źródła zasilania. I tutaj wypada postawić kropkę, bo ich zalety na tym się właściwie kończą. „Spalinówki” są bowiem także głośne i ciężkie. A do pracy wymagają paliwa, oleju, a także regularnego serwisu i dbałości o takie rzeczy jak świeca zapłonowa i filtr. Tych wad pozbawione są kosiarki do trawy zasilane z gniazdka. Nie musimy uzupełniać w nich paliwa, wymieniać świecy zapłonowej, nigdy też silnik nie straci kompresji. Nad wszystkimi tymi zaletami ciąży jedna wada: kosiarki elektrycznej nie zasilimy energią słoneczną. Więc jeśli zaplanujemy sobie przyjemny weekend w ogrodzie i koszenie trawy, pamiętajmy, że przedłużacz nie da nam o sobie zapomnieć. Będzie się ciągnął jak nudna lektura szkolna.

Akumulator, czyli lek na (prawie) wszystkie dylematy.

Akumulatorowa kosiarka do trawy łączy swobodę znaną z narzędzi spalinowych z bezobsługową pracą kosiarek elektrycznych. Podczas pracy nie będzie nam przeszkadzał rozwinięty w ogrodzie przedłużacz. A błogiego oczekiwania na dochodzącą na grillu karkówkę, nie zmąci nam zapach spalin. Jeśli jeszcze okaże się, że do zasilania takiej kosiarki do trawy może nam posłużyć akumulator wykorzystywany we wkrętarce, to weekend będzie wyjątkowo udany.

Co powinna mieć idealna kosiarka akumulatorowa?

Brak kabla sieciowego, solidna obudowa, wydajny akumulator. To niewątpliwe zalety użytkowe sprzętu. Jeśli zaś chodzi o jej dobry wpływ na nasz trawnik, to przyda się coś jeszcze. Duża szerokość koszenia pozwoli nam skosić ten sam trawnik w dużo krótszym czasie. Kosz na trawę : jeśli będzie miękki, nie zajmie nam zbyt wiele miejsca w garażu lub schowku na narzędzia. Mulczowanie-czyli funkcja dodatkowego mielenie skoszonej trawy, której można później użyć jako nawozu dla naszego trawnika. No i akumulator: powinien zasilić całą gamę narzędzi potrzebnych do, np. zbudowania placu zabaw dla dzieci, albo kącika z altaną. Bo na trawniku ogród przecież się nie kończy.

Tagi: ,

Polecamy Cellfast narzędzia pielęgnacyjne ERGO LINE™: