Bartek Bogusz
29 kwietnia 2022
W porównaniu do tradycyjnych kołków rozporowych, kotwy chemiczne są wyjątkowo mocne, nie powodują naprężenia materiału i szybko się z nimi pracuje. Kołki rozporowe często ruszają się i wyrywają w materiałach. Kotwy chemiczne można kotwić bliżej krawędzi przy mniejszym rozstawie osiowym kotew. Korzystając z kołków rozporowych, należy zawsze mieć pod ręką specjalny typ, który można zastosować w danym materiale. Nie musisz jednak martwić się używając kotwy chemicznej. Kotwę chemiczną można stosować samodzielnie lub z tulejami siatkowymi do wszystkich rodzajów materiałów. Przy wyborze kotwy chemicznej należy wziąć pod uwagę w szczególności to, czy jest ona przeznaczona do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego, obciążenie wodą i wreszcie obciążenie mechaniczne kotwionym przedmiotem.
Gdzie powinniśmy używać kotwy chemicznej?
Którą kotwę chemiczną wybrać?
Wszystkie kotwy chemiczne nadają się do cegieł dziurawek i materiału pełnego, a jedynie kolejność prac podczas ich aplikacji jest inna. Są to proste kroki, które nie wymagają profesjonalnych umiejętności ani specjalnego sprzętu. Szczególny nacisk należy kłaść na dokładne usunięcie pyłu i luźnych cząstek z wywierconego otworu. Parametry montażowe oraz dane potrzebne do zaprojektowania połączenia dostępne są w kartach technicznych. W przypadku bardziej wymagających aplikacji korzystamy z opinii statystyka, a projekt powinna wykonać kompetentna osoba.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O KOTWACH CHEMICZNYCH
Podczas kotwienia ważne jest zachowanie minimalnej odległości między osiami, aby zapobiec zniszczeniu materiałów budowlanych. Równie ważna jest minimalna odległość od krawędzi. Sposób kotwienia i rodzaj kotwy dobiera się zawsze w zależności od wytrzymałości materiału nośnego i rodzaju siły, z jaką system kotwiony będzie obciążany w czasie.
W zależności od metody kotwienia rozróżniamy kotwienie z wykorzystaniem naprężenia materiału i kotwienie bez systemu montażu rozporowego. Pierwsza z nich wykorzystuje mechaniczną rozpiętość w otworze i wymaga od podstawowego materiału podporowego dużej wytrzymałości. Natomiast przy kotwieniu bez systemu montażu rozporowego wykorzystuje się żywice syntetyczne na bazie winyloestrów lub poliestrów (kotwy chemiczne DEBBEX), gdzie kotwienie odbywa się chemicznie poprzez zmieszanie dwóch składników masy. W materiale podstawowym nie ma dalszych naprężeń, dlatego można zmniejszyć rozstaw osiowy i odległości kotew od krawędzi.
KALKULATOR ZUŻYCIA – KOTWY CHEMICZNE
Potrzebujesz porady dotyczącej wyboru lub zastosowania kotwy chemicznej? Skontaktuj się z nami online lub telefonicznie. Jesteśmy tu dla Ciebie.