Ogród

Kosiarka akumulatorowa STIGA Collector 548e S kit

Jeśli chcesz być szczęśliwy przez chwilę – napij się wina, jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok – ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie – zostań ogrodnikiem.

To stare chińskie przysłowie  mówi nam jak ważny dla każdego z nas jest jego własny kawałek „raju na ziemi”, który oddziela nas od świata zewnętrznego, dając ukojenie oraz poczucie szczęścia.

Piękna ciemnozielona zadbana trawa to marzenie każdego ogrodnika. Troszczymy  się o ten kawałek zielonego dywanu i łamiemy sobie głowę co jeszcze moglibyśmy uczynić, aby wyglądał lepiej. Tak więc podlewamy, nawozimy, dokonujemy aeracji, wertykulacji oraz najważniejszej czynności – koszenia. Najważniejszej, ponieważ regularne przycinanie źdźbeł trawy powoduje rozkrzewianie i powstawanie silnej oraz gęstej darni czyli mocnego i zadbanego trawnika.   

Podstawowe kryterium w przypadku kosiarki to ocena powierzchni do koszenia. Ustalenie powierzchni pozwoli nam wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy, a w przypadku kosiaki akumulatorowej napięcia akumulatora. Zawsze kierujemy się zasadą, że czym większa powierzchnia do koszenia, tym wyższa powinna być klasa napięcia akumulatora, a co za tym idzie moc kosiarki. Istotnym czynnikiem jest również ukształtowanie powierzchni, w tym przypadku wygodniej będzie kosić kosiarką wyposażoną w duże oraz najlepiej łożyskowane koła. Nie do przecenienia jest również jakość materiału z którego wykonany jest sprzęt, odpowiednia szerokość koszenia, co najmniej 4 stopniowa regulacja wysokości, ewentualny napęd, pojemność kosza na pokos oraz dostępny serwis czyli ogólnie pisząc  komfort. Ostatnim i decydującym czynnikiem jest oczywiście cena.

Przedstawiam Państwu wyjątkową kosiarkę akumulatorowa Collector 548e S kit firmy STIGA. Należy nadmienić, że STIGA jest szwedzką marką z prawie 70 letnim stażem w  produkcji kosiarek. Wieloletnie  doświadczenie, szwedzka precyzja oraz wymagający skandynawski klimat przekłada się na produkt marki premium. 

Jakość

To co rzuca się w oczy po rozpakowaniu to właśnie jakość wykonania. Korpus, podobnie jak masywny nóż, wykonany został z wysokiej jakości stali, a osłona napędu oraz tylni wyrzut z solidnego i twardego tworzywa. Solidnie wykonane są również duże koła: 200/280 mm, rowkowane na łożyskach kulkowych z miękkim bieżnikiem, przeznaczone do wygodnego koszenia trawnika o różnym ukształtowaniu terenu. Hybrydowy 60 litrowy kosz na pokost wyposażony  we wskaźnik zapełnienia zakłada się bardzo sprawnie, a rączka regulująca  wysokość koszenia chodzi bardzo lekko, podobnie jak pozostałe pokrętła do mocowania kierownicy.

Innowacyjna kierownica „Fulcrum”  zaprojektowana została specjalnie dla kosiarek firmy STIGA. Uchwyt kierownicy  dobrze trzyma się w rękach i po odpowiednim przestawieniu pierścienia istnieje możliwość dopasowania do swojego wzrostu. Największą innowacją jednak jest możliwość odchylenia kierownicy do 25 stopni w lewo od mechanizmu tnącego co pozwala łatwiej kosić trawnik np. pod krzewami lub wzdłuż domu gdzie dostęp dla osoby koszącej  jest ograniczony. Poprzez ponowne  przestawienie pierścienia możemy również złożyć kierownicę, co w połączeniu  z wygodnym uchwytem z przodu oraz niewielką wagą kosiarki daje nam możliwość łatwego transportu.              

 Specyfikacja techniczna

Kosiarka waży jedynie 29 kg i posiada doskonały bezszczotkowy silnik o mocy znamionowej – 1,50 KW, który według producenta zużywa nawet o 30% mniej energii niż jego odpowiednik  z silnikiem szczotkowym. Zasilanie odbywa się za pomocą dwóch akumulatorów Li– ion o napięciu 48 V i pojemności 4 Ah każdy, czyli – 2 x 4 Ah. Akumulatory te działają synchronicznie uzyskując dzięki temu większą moc, a co za tym idzie zapewniając użytkownikowi dłuższe sesje koszenia oraz wydłużenie ich żywotności. Należy nadmienić, że akumulatory skonstruowane zostały w stworzonej przez firmę STIGA specjalnej technologii ePower. Oznacza to że wytrzymują one ponad 600 pełnych cykli ładowania, co to oznacza w praktyce ? przy pełnym rozładowaniu i ładowaniu dwa razy w tygodniu przez cały sezon akumulatory będą sprawne aż przez 10 lat !  

Urządzenie oferuje dwie funkcje koszenia: zbieranie do kosza lub bezpośredni tylny wyrzut skoszonego pokosu. Dźwignia umożliwia dostosowanie wysokości koszenia do 6 różnych wysokości, od 22 do 80 mm. Spora szerokość  agregatu tnącego wynoszącego 46 cm zapewnia swobodne koszenie obszaru do 550 m2 (dane  podane przez producenta).

Istotną informacją jest, że wyżej opisane akumulatory ePower  4 Ah  48V  pasują do wszystkich urządzeń firmy STIGA serii 5, 7 i 9, a podwójna ładowarka kompatybilna jest z wszystkimi akumulatorami STIGA ePower – 48 V. Wszystko wchodzi w  skład zestawu podstawowego co moim zdaniem przy ewentualnym zakupie odgrywa niebagatelną rolę.   

Praca w ogrodzie

Duże łożyskowane koła bez problemu radzą sobie z jazdą zarówno na płaskim jak i wyboistym terenie. W każdej chwili możemy też sprawdzić poziom naładowania akumulatorów co pozwoli nam odpowiednio zaplanować sesję koszenia. Gruby stalowy nóż tnący, odporny na zgięcia bardzo dobrze radzi sobie zarówno z zadbanym jak i z zachwaszczonym trawnikiem, a wysoka i mokra trawa również nie stanowi dla naszej kosiarki absolutnie żadnego problemu. Specjalnie zaprojektowany agregat tnący zapewnia iż trawa nie jest poszarpana a dzięki odpowiedniemu nadmuchowi wewnątrz agregatu drobiny pokosu nie pozostają na trawniku tylko lądują w lekkim hybrydowym koszu. Warto nadmienić, że urządzenie mimo dosyć potężnego wyglądu wymaga minimalnego wysiłku, dzięki czemu może być obsługiwane również przez osoby słabsze fizycznie.

Wyjątkowa kierownica „Fulcrum” dzięki regulacji bocznej pomaga wygodniej kosić trawę np. pod krzewami lub blisko ściany domu, a sama zmiana ustawienia odbywa się dosyć szybko i sprawnie. Odpinamy klamrę zabezpieczającą, następnie przekręcamy kierownicę w lewo maksymalnie do 25 stopni po czym zapinamy klamrę  ponownie. 

Moim zdaniem pomysł na regulację boczną kierownicy jest  bardzo ciekawy, ale wymaga lekkiej korekty w kwestii jej ustawiania. Sama kierownica zaprojektowana została w ten sposób aby pochłaniać jak najwięcej wibracji oraz  ewentualnych drgań ze stronu agregatu tnącego dzięki czemu podczas koszenia nie odczuwamy np. drętwienia rąk lub innych niedogodności związanych z drganiami i wibracjami.

Wydajność akumulatorów przewidziana jest na 550 m2, w moim przypadku było to ok  500 m2, z tym że podczas testowania kosiłem zarówno trawę suchą jak i wilgotną, miejscami wyższą, również chwasty takie jak pokrzywy które mają dosyć grubą łodygę, testowałem też jak sprzęt radzi sobie z zbieraniem liści, a więc podany przez producenta obszar 550 m2 moim zdaniem jest jak najbardziej realny w przypadku cotygodniowego koszenia trawnika w optymalnych warunkach atmosferycznych.

Naładowanie po skończonej pracy rozładowanych 2 akumulatorów 4 Ah 48 V trwa ok 180 minut.

Podsumowanie

Podstawowe pytanie –  Czy warto kupić Collector 548e S kit ?A więc:

  • W cenie ok 4000 zł otrzymujemy lekką i wysokiej jakości kosiarkę wraz z podwójną ładowarką (cena ok 550 zł) i dwoma  potężnymi akumulatorami 4 Ah w cenie ok 900 zł za 1 szt., które możemy wykorzystać również do innych produktów firmy STIGA jak np. kosy akumulatorowe, podkaszarki, pilarki i odśnieżarki dzięki czemu będą one tańsze.
  • hałas generowany przez kosiarkę o napędzie spalinowym jest nieporównywalnie wyższy od tej z napędem akumulatorowym co ma również niebagatelny wpływ na komfort pracy i nasze uszy ☺. W przypadku kosiarek z napędem spalinowym czasem zdarzało mi się zakładać słuchawki tłumiące hałas, podczas pracy z Collector w ogóle o tym nie pomyślałem.  
  • Aspekt ekologiczny – a gdy to do nas nie trafia to jednak musimy zdać sobie sprawę, że elektryfikacja nieuchronnie wdziera się również do branży ogrodniczej, coraz więcej firm decyduje się na zastępowanie urządzeń z napędem spalinowym na napęd elektryczny. Prawdopodobieństwo, że w przeciągu dekady ogrodnicze urządzenia o napędzie spalinowym  trafią do lamusa jest bardzo duże. A więc i tak prędzej czy później na napęd elektryczny będziemy „skazani” 😉  Nadmienię, że odpada nam również parę „fajnych” czynności związanych z wymianą oleju, filtrów, przechowywaniu benzyny w kanistrze lub wycieczką na stacje paliw w celu jej zakupu oraz ewentualnym wdychaniu dymu podczas kopcenia. Zamiast tego po prostu wyjmujemy rozładowane akumulatory i podłączamy je ładowarki
  • Warto również wspomnieć o serwisie STIGA, który jest na bardzo profesjonalnym poziomie, a ewentualna naprawa sprzętu lub porada dotycząca użytkowania następuje bardzo szybko.   

Moim zdaniem jeśli posiadasz trawnik do 550 m2, zwracasz uwagę na aspekt ekologiczny swojego ogrodu, cenisz sobie jakość, niezawodność i komfort pracy, a przy tym chcesz aby koszenie Twojego zielonego dywanu było przyjemnością, a nie przymusem oraz w przyszłości planujesz zakup innego sprzętu  akumulatorowego firmy STIGA jak np. podkaszarka czy pilarka to Collector 548e S kit  2x4Ah  będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Tagi: ,