Ogród

Liście opadłe z drzew, przegoni i śnieg.Testujemy dmuchawę STIGA SAB 500

Polska złota jesień… płonące czerwienią i odcieniami żółci krzewy i drzewa oraz mnóstwo złocistości, to naprawdę przepiękny widok. Jesień to także znak dla drzew, żeby wejść w stan spoczynku. Zmniejsza się zapotrzebowanie rośliny na wodę gdyż liście jej nie wyparowują, w tkance rośliny magazynowane są tłuszcze oraz cukry dzięki którym roślina jest odporna na nadchodzące mrozy, ustaje również fotosynteza, a w momencie gdy skraca się długość dnia względem nocy jest to wyraźny sygnał dla rośliny, że właśnie nadchodzi pora na zasłużony zimowy odpoczynek i następuje opadanie liści.

Z POMOCĄ DMUCHAWA

Mimo że opadłe liście są naturalnym nawozem organicznym, a ich pozostawianie służy jakości gleby oraz jako zimowa kryjówka dla np. jeży to ich usunięcie zapobiega rozprzestrzenianiu się różnych chorób, a szczególnie takich jak np. pleśń śniegowa trawnika lub parch jabłoni. Wilgotne i mokre środowisko to również idealne miejsce do życia dla różnego rodzaju pasożytów, które po przezimowaniu gdy nadejdzie wiosna znowu ruszą atakować nasze rośliny. Usuwajmy więc liście. Najstarszym dedykowanym do tego urządzeniem jak wszyscy doskonale wiemy są grabie. Wiemy również, że praca z grabiami nie należy do najprzyjemniejszych i najlżejszych gdyż wymaga dosyć dużego wysiłku fizycznego. Idealnym urządzeniem, gdy powierzchnia do zebrania liści jest zbyt duża lub gdy liście zalegają nam na chodniku, podjeździe przed domem lub w jakimś innym i ciężko dostępnym miejscu, będzie dmuchawa.

STIGA = JAKOŚĆ

Przedstawiam Państwu SAB 500, jest to dmuchawa, która bardzo ułatwi jak i również znacznie przyspieszy naszą pracę. Od teraz usuwanie liści oraz inne prace porządkowe jak np. zgarnięcie świeżego śniegu z chodnika lub samochodu będzie łatwe i przyjemne. Nadmienię tylko, że SAB 500 tak jak wszystkie produkty ogrodowe firmy z siedzibą w Castelfranco Veneto jest produktem premium w swojej klasie. Urządzenie skonstruowano z bardzo trwałych i bardzo dobrych jakościowo elementów oraz w charakterystycznej żółto-czarnej kolorystyce. Pochwalę się tylko, że ilekroć używam sprzętu tej szwedzkiej firmy w swoim ogrodzie zawsze mierzę się z zazdrosnym spojrzeniem sąsiada. Sprzętu o tej jakości nie kupimy w markecie.

SPECYFIKACJA

STIGA dzięki niedużej wadze (3,1 kg + akumulator) może być z powodzeniem obsługiwana również przez osoby słabsze fizycznie. Dużą rolę odgrywa tu również aspekt ekologiczny – dmuchawa zasilana jest akumulatorowo, dzięki temu zapewnia zerową emisję spalin, dużo mniejszą ilość wibracji dla naszych stawów oraz kolosalną redukcję hałasu w porównaniu z jej spalinowym odpowiednikiem, co również odgrywa niebagatelne znaczenie dla naszych uszu lub jeszcze bardziej dla uszu naszych czworonożnych przyjaciół.

SAB 500 zasilana jest 48V akumulatorem o pojemności 2 Ah i jak wszystkie akumulatory firmy Stiga posiada on najnowocześniejsze ogniwa litowo-jonowe, zaawansowany system rejestrujący stan żywotności, oraz stwierdzoną wydajność przetestowaną w prawdziwych warunkach nawet po 600 cyklach ładowania!

Nasz sprzęt posiada niezawodny bezszczotkowy mocny silnik o mocy 650 W, a dzięki osiowej konstrukcji dmuchawy, w której powietrze przechodzi przez dmuchawę bezpośrednio poprzez wentylator, generuje ona prędkość powietrza aż do 55m/s w jednym kierunku, co przy przepustowości wydmuchu do 11,40 m³/min. Powoduje, że gdy uruchamiamy SAB 500 mamy wrażenie jakbyśmy właśnie odpalali odrzutowiec. Moc ta powoduje, że bardzo łatwo i szybko oczyścimy teren.

PRACA W TERENIE

A jak nasz sprzęt prezentuje się w praktyce? Doskonale skonstruowany ergonomiczny uchwyt, klawiatura której wszystkie przyciski sterujące znajdują się pod naszym kciukiem oraz napęd pod palcem wskazującym, zapewnia nam fantastyczną wygodę w użytkowaniu. Bardzo dobre wyważenie urządzenia powoduje, że wygodnie pozycjonujemy je w dłoni. SAB 500 umożliwia wybór pomiędzy trzema ustawieniami prędkości powietrza dedykowanymi kolejno: 1 m.in. do usunięcia suchych liści z trawnika i żwiru, 2 np. do pokosu z twardych powierzchni, a 3 do „zdmuchnięcia” świeżego śniegu oraz mokrych liści. Nawiązując do powyższego, według danych producenta nasza dmuchawa oraz zasilający go akumulator 2Ah zapewnia nam 65 minut pracy przy normalnej prędkości, 15 minut przy średniej oraz 10 minut przy pełnej prędkości. Podsumowując – z naszym SAB 500 przy minimalnym wysiłku, łatwo i przede wszystkim szybko oczyścimy wszystkie powierzchnie zewnętrzne. Oczyszczając teren z suchych liści na twardej powierzchni wystarczyła mi najniższa prędkość aby przyspieszyć pracę, a gdy niewielkie liście były mokre, chwilami włączałem prędkość średnią. Dopiero gdy zabrałem się za usuwanie mokrych, dużych liści lub świeżego śniegu na podjeździe oraz na samochodzie – używałem prędkości najwyższej. Uważam, że czas pracy przy akumulatorze 2 Ah, który oczywiście wraz ładowarką jest dołączany do zestawu jest optymalny aby oczyścić teren wokół naszej domowej działki. Jeżeli jednak posiadamy działkę z naprawdę dużymi drzewami i oczywiście nie chcemy czekać aż akumulator się ponownie naładuje doradzałbym zakup jeszcze jednego 2 Ah. Nadmienię tylko, że dmuchawa idealnie sprawdza się również w przypadku usunięcia cząstek styropianu z terenu. Jest to dosyć istotna informacja, gdyż styropian nie należy do materiałów biodegradowalnych i naprawdę bardzo ciężko usunąć go za pomocą innych urządzeń.

PODSUMOWANIE

W cenie ok. 1200 zł dostaniemy zestaw, w skład którego wchodzi doskonała jakościowo dmuchawa z mocą, która dorównuje sprzętowi z napędem spalinowym, ładowarkę oraz akumulator o napięciu 48 V oraz pojemności 2 Ah, który z powodzeniem możemy używać do wszystkich urządzeń i kosiarek STIGA z serii 500 (nie SLM 544 AE) oraz wszystkich urządzeń z serii 500 i 700 (nie 900). Standardowy czas ładowania takiego akumulatora przy użyciu standardowej ładowarki wynosi 90 minut. Dzięki SAB 500 szybko i łatwo oczyścimy teren zarówno z liści jak i innych materiałów o niedużej masie, dodatkowo możemy traktować sprzęt jako lekką odśnieżarkę w przypadku świeżego śniegu, którego nie nawarstwiło się zbyt dużo, a dzięki niewielkiej wadze sprzęt ten użytkować mogą osoby słabsze fizycznie. Dodatkowo warto wspomnieć o przycisku szybkiego zwalniania, który momentalnie odłącza rurę, dzięki czemu nasz sprzęt zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania.

W przypadku prac jesiennych oraz zimowych jest to sprzęt nie do zastąpienia, a zatem WARTO, z czystym sumieniem go Wam polecam. 

Tagi: