Ogród

Makita i jej akumulatorowa kosiarka DLM460

Wśród wielu modeli akumulatorowych kosiarek marki MAKITA na uwagę zasługuje model, który oferuje aż 46-centymetrową szerokość koszenia. Kosiarka ta jest dostępna w dwóch wersjach wyposażenia – w wersji Z oraz PT2.

Konstrukcja narzędzia.

Dzięki solidnej stalowej obudowie, zwiększona została wytrzymałość kosiarki. Łatwe i sprawne prowadzenie narzędzia umożliwiają koła zamocowane na łożyskach kulkowych. Natomiast wszędzie tam, gdzie znajdują się elementy z tworzywa sztucznego, zastosowano odporne na uderzenia i zarazem lekkie masy polimerowe.

Sercem kosiarki jest oczywiście zespół napędowy, na który składa się bezszczotkowy silnik BLDC zasilany prądem stałym zmagazynowanym w dwóch wydajnych akumulatorach Li-Ion 18V i 5.0 Ah. Oczywiście woltaż akumulatorów podczas pracy narzędzia sumuje się i dlatego napięcie dochodzące do napędu wynosi aż 36V, co zapewnia odpowiednią moc i moment obrotowy. Wartością dodaną układu zasilania jest zdolność narzędzia do obsługi wszystkich akumulatorów z tej rodziny, czyli o pojemnościach od 1.5 do 6.0 Ah przy napięciu prądu DC na poziomie 18V.

Do istotnych elementów konstrukcyjnych należy zaliczyć jeszcze 60-litrowy kosz, który mocuje się w szybki sposób oraz panel sterowania umieszczony w łatwo dostępnym miejscu i zawierający w sobie główny włącznik, odpowiadający za zmianę trybów pracy wraz ze wskaźnikiem naładowania akumulatorów

Cała konstrukcja kosiarki została zaprojektowana w taki sposób, by narzędzie mogło pracować również w warunkach dość wysokiej wilgotności, dlatego narzędzie uzyskało klasę odporności IPX4 co oznacza szczelność przed lekkim deszczem.

Kluczowe parametry i funkcjonalności.

Już pierwszy rzut oka na podstawowe dane techniczne sugeruje, że kosiarka akumulatorowa MAKITA DLM460 to poważny „zawodnik” w swojej klasie: szerokość koszenia 46 cm, prędkość obrotowa noża 2500-3300 obrotów na minutę (bez obciążenia), wysokość koszenia 20-75 mm i waga 27.6 kg z akumulatorami na pokładzie. Należy przy tym dodać, że kosiarka posiada 10 stopniową regulację wysokości koszenia. Jednak najciekawszą, a przy tym bardzo praktyczną funkcjonalnością jest system „Soft no load”, który automatycznie redukuje prędkość silnika, uwzględniając jednocześnie jego obciążenie – wszystko po to, by uzyskać niższy poziom hałasu.

Odpowiada za to przełącznik, znajdujący się na panelu sterującym kosiarki, który stale utrzymuje obroty na poziomie 2500 / min. Ten patent to zarazem dbałość o maksymalnie niski poziom emisji hałasu, jak też pośrednio „pomocnik” w utrzymywaniu dobrych relacji z sąsiadami

Ważną cechą kosiarki MAKITA DLM460 jest jej zdolność do wykonywania trzech zadań: cięcia, zbierania i mulczowania. Taka wszechstronność narzędzia pozwala uniknąć kosztownej konieczności zakupu kilku maszyn – każdej z osobna dla każdego z wymienionych trzech zadań. Cechą tego narzędzia jest też bezpieczeństwo, które osiągnięto nie tylko odpowiednio zaprojektowanymi osłonami chroniącymi użytkownika przed skaleczeniem, ale też poprzez wyposażenie kosiarki w układ zabezpieczenia narzędzia/akumulatora.

Podsumowanie.

W ramach podsumowania należy jeszcze wrócić do kwestii wyposażenia. Nabywcy tej kosiarki mają do wyboru dwie opcje, czyli wersję z wyposażeniem PT2 oraz Z. Pierwsza opcja obejmuje narzędzie wyposażone w dwu gniazdową ładowarkę DC18RD, pozwalającą ładować dwa akumulatory jednocześnie oraz w dwa akumulatory BL1850B. Druga opcja obejmuje narzędzie bez akumulatorów i ładowarki i jest ona propozycją dla tych nabywców, którzy posiadają już narzędzia akumulatorowe firmy Makita i zakup kolejnej ładowarki i akumulatorów nie jest konieczny. Jest ona propozycją dla tych nabywców, którzy już posiadają kilka akumulatorowych narzędzi MAKITA i nie potrzebują kolejny raz kupować tych samych akumulatorów i ładowarki. Bez względu na wybór wersji, mogą Państwo przedłużyć gwarancję do 3 lat na narzędzie i do 2 lat na akumulatory, w przypadku wersji PT2.

Tagi: