Testujemy

Makita RT0700CX2J- mała, profesjonalna frezarka do wszystkiego?


Pewnego upalnego dnia moja dotychczasowa frezarka kupiona w markecie odmówiła mi posłuszeństwa. Zacząłem więc szukać następcy. Osobiście nie wykonuję zbyt ciężkich prac frezarką, za to potrzebuję sprzętu, który będzie jak najbardziej uniwersalny, więc po chwili wertowania internetu zakupiłem bohaterkę tego artykułu Makite  RT0700CX2J.

Nastał ten dzień, przyjechał kurier. Gdy wróciłem do domu paczka już na mnie czekała. Wziąłem ją do warsztatu i rozpakowałem. Moim oczom ukazał się niebieski MakPac w rozmiarze 4. Otworzyłem go i ujrzałem cały zestaw. Wszystko jest tak jak należy. Każdy z elementów zestawu został schludnie wykonany i dobrze dopasowany. Jedyna rzecz do której mogę się przyczepić to prowadnica równoległa, ale o tym później.

Pierwsze uruchomienie

Po uruchomieniu byłem mile zaskoczony. Zamiast szarpnięcia i nieprzyjemnego hałasu poczułem (tak jak to było w jej poprzedniczce) , jak frezarka delikatnie i cichutko wchodzi na obroty. Przy pracy należy jednak założyć nauszniki, ponieważ samo skrawanie materiału generuje dość głośny i nieprzyjemny dźwięk, który po pewnej chwili męczy operatora.

Praca

Sama praca to czysta przyjemność. Ręka nie męczy się nawet przy dłuższym frezowaniu. Wszystkie przystawki są wygodne w użytkowaniu, a precyzja frezowania jest na wysokim poziomie. . Gruby, gumowy przewód nie plącze się, co bardzo ułatwia pracę. Dzięki zastosowaniu sześciostopniowej regulacji obrotów frezarką możemy obrabiać różne materiały, jak i montować do niej większość mniejszych frezów. 

Co otrzymujemy razem z frezarką?


Prowadnica równoległa (122965-7)-
do niej mogę się przyczepić, jest to bardzo podstawowy przyrząd, który jest dodawany do tanich frezarek krawędziowych, zbyt dużej precyzji nią niestety nie uzyskamy, ale lepsze to niż nic.
Uchwyt Boczny (153489-2)- przypomina on uchwyt do szlifierki kątowej. Możemy wkręcić go zamiast jednej z rączek w przystawce do frezowania wgłębnego. Szczerze mówiąc nie miałem potrzeby go montować.
Adaptery do odsysania (195559-1)- w zestawie dostajemy takie dwa, jeden do przystawki do frezowania wgłębnego, a drugi do frezowania krawędziowego. Sprawują się całkiem dobrze (dość sprawnie odprowadzają urobek) jednak mają one jedną poważną wadę- nie pasują do nich końcówki rur odkurzaczy Makity.
Przystawka do frezowania wgłębnego (195563-0)- przyzwoita, niestety podczas pracy blokada wysokości frezowania lubi się poluzować, a w efekcie frezarka podnosi się.
Przystawka do frezowania krawędziowego (196612-6)- super sprzęt, pozwala bardzo precyzyjnie i wygodnie ustawić wysunięcie frezu.
Przystawka do frezowania kątowego (198985-3)
Pierścień kopiujący ⌀ 10 mm (343577-5)
Tulejka zaciskowa 8 mm (763618-5)
– na początku po zluzowaniu nakrętki na wrzecionie nie mogłem wyciągać z niej frezów, najzwyczajniej w świecie tulejka była jakby cały czas zaciśnięta, po około 10 zmian frezów problem ustąpił.
Tulejka zaciskowa 6 mm (763636-3)
Walizka systemowa MakPac TYP 4 (821552-6)
Materiałowy organizer do MakPacka (837247-1)

Dane techniczne

Moc znamionowa: 710 W
Prędkość obr. na biegu jałowym: 10000 – 30000 obr./min
Głębokość frezowania: 0 – 35 mm
Głębokość wycinania: 0 – 40 mm
Uchwyt narzędzia: Ø 6 mm
Wymiary (długość całkowita): 200 mm
Waga (EPTA): 1,8 – 2,7 kg

Dla kogo jest ta frezarka?

Jeśli pracujesz zawodowo i potrzebujesz porządnej krawędziówki z zapasem mocy i licznymi akcesoriami , nie wahaj się, jest to świetny wybór. Natomiast jeżeli jesteś majsterkowiczem i potrzebujesz uniwersalnego sprzętu, jest to na pewno ciekawa opcja do rozpatrzenia (choć nie najtańsza). Do większości drobnych prac jakie wykonuje majsterkowicz 710w powinno spokojnie wystarczyć . Nie jest to wół do ciężkich zadań, więc jeśli szukasz czegoś czym wyrównasz plastry drewna odradzam jej zakupu, poszukaj czegoś większego.

Podsumowanie

Uważam, że jest to rewelacyjne narzędzie do przydomowego warsztatu, czy profesjonalnej stolarni. W obu przypadkach znajdzie swoje zastosowanie. Wyfrezujesz nią rowki na listwy ledowe, załamiesz krawędzie i wiele, wiele innych.

Gorąco polecam!