Testujemy

Miernik cęgowy Wiha 45219 – uniwersalny oraz przydatny przyrząd pomiarowy

W branży elektrycznej jednymi z podstawowych, a zarazem niezbędnych narzędzi są właśnie wszelkiego rodzaju multimetry cyfrowe.  Na rynku możemy odnaleźć wiele rozwiązań, które swoją konstrukcją i zastosowaniem znacznie się od siebie różnią. Jednym z rodzajów są właśnie multimetry cęgowe, to niezastąpione narzędzie, dzięki któremu możemy dokonywać pomiarów bez ingerencji w obwód elektryczny.

W moje ręce wpadł ostatnio bardzo fajny sprzęt, konkretnie Miernik cęgowy Wiha 45219. Narzędzie te oferuje wiele trybów oraz funkcji, a mimo to jest prosty oraz intuicyjny w obsłudze. Po rozpakowaniu pudełka naszym oczom ukazuje się instrukcja obsługi, sondy pomiarowe z przewodem długości 1 metra, sam multimetr oraz dwie baterie AAA do zasilania naszego urządzenia. Konstrukcja sprzętu jest solidna i wykonana z dobrej jakości materiałów. Przyciski oraz pokrętło nastawne działają precyzyjnie i z wyczuwalnym skokiem nawet przy pracy w rękawicach. Urządzenie wyposażone jest w doświetlającą diodę LED i podświetlenie ekranu LCD co jest kluczowe przy pracach w ciemności. Korpus jest pokryty ochronną powłoką z gumy przez co jest ono w pewnym stopniu zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. W zestawie mamy również przewody pomiarowe zakończone sondami w kolorze czarnym i czerwonym co oznacza polaryzację. Przewody jak i sondy są wykonane z dobrej jakości gumy co przekłada się na elastyczność i wygodę użytkowania.

Dlaczego miernik cęgowy? Co w nim takiego fajnego?

Zacznijmy od tego czym jest miernik cęgowy. Urządzenie to elektryczny przyrząd pomiarowy, który łączy w sobie cechy multimetru cyfrowego oraz czujnika prądu. Wyposażony jest on w cęgi w które po odchyleniu wprowadzamy przewód wtedy jest nam w stanie wskazać jaki prąd płynie w danym przewodzie. Jest to bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nie ingerujemy w odsłonięte styki. Dzięki temu nie narażamy się na porażenie prądem, a zarazem bardzo przyspiesza to naszą pracę w porównaniu z tradycyjnymi multimetrami.

Trochę o funkcjach, a jest ich sporo

Omówmy możliwości, które daje nam to narzędzie. Uruchamiamy je poprzez wybranie interesującego nas ustawienia pokrętłem. Pierwszym w kolejności ustawieniem jest pomiar natężenia prądu zarówno stałego (DC) jak i przemiennego (AC). W trybie tym możemy już posłużyć się naszymi cęgami. Przykładowym zastosowaniem może być pomiar prądu jaki płynie z prostownika do akumulatora naszego auta. Jest to bardzo proste, szybkie a zarazem bezpieczne.

Przeskakując o jedną pozycję włączamy tryb pomiaru napięcia DC lub AC co możemy wybrać dolnym przyciskiem SELECT. Przy tym ustawieniu będziemy używać sond dołączonych do zestawu.  Dzięki tej funkcji zmierzymy wszelkie źródła zasilania od baterii AAA po wtyki siłowe 400V, a nawet ładowarki samochodów elektrycznych czy też bardzo chętnie zakładane instalacje fotowoltaiczne. Gama zastosowań jest bardzo szeroka, ponieważ przyrząd pozwala mierzyć napięcie do 1500V prądu stałego oraz 1000V prądu zmiennego.

Następnym z kolei jest tryb RCDC, czyli kilka funkcji w jednym: pomiar rezystancji, test ciągłości, test diody i pomiar pojemności. Mamy tu zawarte to co naprawdę potrzebne i niezbędne do bardzo wielu czynności związanych z elektryką jak i elektroniką. Tryb FREQ to nic innego jak pomiar częstotliwości danego elementu elektrycznego

Przydatną funkcją znajdującą się w mierniku jest NCV (Non-Contact Voltage) – służy ona do bezdotykowego wykrywania napięcia przemiennego. Jest to przydatna rzecz, która pomoże nam w takich sytuacjach jak przerwanie ciągłości przewodu. Ja tak naprawiałem ukręcone przedłużacze. W ten sposób możemy znaleźć miejsce uszkodzenia danego przewodu. Antena NCV jest zlokalizowana tuż obok pokrętła wyboru trybów.  Po przyłożeniu urządzenia do przewodu pod napięciem dostajemy informacje w postaci zapalenia diody oraz sygnału dźwiękowego.

W artykule tym nie chce się zagłębiać i szczegółowo omawiać wszystkich poszczególnych funkcji jakie posiada ten sprzęt. Mnogość możliwości jakie zapewnia nam ten miernik cęgowy jest ogromna. Każdy kto decyduje się na zakup nie będzie zawiedziony, ponieważ jest to narzędzie, które spełnia oczekiwania fachowców z wielu branż. Świetnie spełni zadanie u mechaników samochodowych, pomoże przy instalacji paneli fotowoltaicznych, a nawet spełni oczekiwania serwisantów ładowarek do samochodów elektrycznych. Swoją konstrukcją, uniwersalnością i bezpieczeństwem użytkowania staje się nieodzownym elementem wyposażenia każdej osoby mającej do czynienia z elektrycznością.

Tagi: