Testujemy

Multimetr cyfrowy WIHA – przyrząd pomiarowy dla każdego elektryka

Multimetry cyfrowe towarzyszą nam już wiele lat i są obowiązkowym narzędziem pracy każdego elektryka, elektronika, mechanika czy hobbysty. W tych małych urządzeniach mamy zawarte mnóstwo funkcji, które są bardzo pomocne w codziennej pracy przy wszelkich zagadnieniach związanych z elektrycznością.

Miałem przyjemność ostatnimi czasy testować multimetr cyfrowy Wiha SB25542. Z racji tego, że lubię czasami pomajsterkować coś związanego z elektroniką to nie raz używałem już multimetrów różnych firm. Narzędzie dociera do nas zapakowanie w schludnym opakowaniu. W zestawie zawarte są sondy pomiarowe, które są wykonane z dobrej jakości materiałów. Na końcu trzpieni pomiarowych sond znajdują się zdejmowane plastikowe elementy które mają za zadanie zmniejszenie prawdopodobieństwa porażenia prądem. Długość przewodów to około 1 metr, co jest wystarczające do wszelkich standardowych zastosowań urządzenia. W pudełku znajduje się również sonda temperatury. Jest to przystawka, dzięki której możemy wykorzystać nasze urządzenie jako termometr. Następnie odnajdujemy sam multimetr. Na pierwszy rzut oka rządzenie sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Posiada ono gumowaną osłonę, która chroni go przed niechcianymi upadkami. Do zasilania naszego urządzenia potrzebujemy 2 baterie AAA które producent zawarł w zestawie. Ekran jest dobrze czytelny i posiada podświetlenie.

Multimetr, czyli dużo funkcji w jednym urządzeniu

Urządzenie jest wyposażone w nastawne pokrętło, dzięki któremu wybieramy pożądany tryb pomiaru. Zacznijmy wiec od pierwszej funkcji, czyli V SCAN. W trybie tym dokonujemy pomiarów napięcia w voltach (V), jednak ten tryb ma ogromna zaletę, ponieważ nie musimy wiedzieć ani ustawiać, czy jest to prąd zmienny czy stały miernik zrobi to za nas. Funkcja ta przydatna jest bardzo przy dużych szafach sterowniczych, gdzie mamy do czynienia zarówno z prądem stałym jak i przemiennym. W trakcie pomiarów nie musimy zmieniać nastaw i zastanawiać się jaki obwód mierzymy multimetr sam dopasuje się dodanej sytuacji, co znacznie przyspiesza nam pracę.

Następną nastawa pokrętła jest tryb V AC/DC jest to nic innego jak pomiar napięcia zmiennego i stałego. W miernik posiada automatyczne dobieranie zakresu i możemy nim dokonywać pomiarów do 1000V zarówno prądu stałego jak i przemiennego. Kolejnym trybem, który zaobserwujemy na naszej tarczy to mV czyli po prostu pomiar napięcia w miliwoltach.

Trybem, w którym mamy cztery ikonki możemy dokonywać testów ciągłości obwodów, przydaje się to również do sprawdzania zwarcia w autach, komputerach czy też instalacjach fotowoltaicznych. Nie jest to koniec, bo w tym ustawieniu zawarte jest również pomiar rezystancji, pojemności kondensatorów i test diody. Wszystkie te funkcje tego trybu zmieniamy przyciskiem SELECT.

Idąc dalej mamy możliwość pomiaru częstotliwości w hercach HZ. Funkcja przydatna do sprawdzania wszelkiego rodzaju falowników i innych sprzętów, gdzie częstotliwość odgrywa ważną rolę.

Nadchodzi pora na kolejne ustawienie, czyli tryb pomiaru temperatury. Dokonuje się togo po przez podłączenie dołączonej do zestawu sondy. Zakres temperatury jaki możemy zmierzyć to aż od -200 °C do 1350 °C co jest dość szerokim zakresem nawet dla wymagających użytkowników.

Trzy kolejne tryby to pomiar natężenia prądu. Pierwszy z nich to pomiar z automatycznym zakresem, a dwa pozostałe to pomiar w miliamperach i mikro amperach.

Ostatnią, ale jakże przydatną funkcją znajdującą się w mierniku jest NCV (Non-Contact Voltage) – służy ona do bezdotykowego wykrywania napięcia przemiennego. W ten sposób możemy znaleźć przewody w ścianach, czy też miejsce uszkodzenia przewodu. Antena NCV jest zlokalizowana na froncie urządzenia.  Po wyryciu przez urządzenie napięcia w przewodzie lub w ścianie pokazuje się nam na ekranie skala jak blisko jest źródło emitujące fale elektromagnetyczne oraz słyszymy narastający dźwięk informujący o napięciu w przewodniku.

Podsumowując multimetr cyfrowy Wiha SB25542 to wszechstronne urządzenie z prostym interfejsem. Wszystkie funkcje i parametry są łatwe tu ustawienia. Narzędzie te doskonale sprawdzi się w domu warsztacie, nie powstydzi się go także żaden elektryk. Dzięki dużej ilości opcji i wytrzymałości można go polecać do użytku profesjonalnego.