Ogród

Narzędzia do ogrodu, czyli ogrodowe nowości Metabo na 2023 rok

Już praktycznie dni dzielą nas od kalendarzowej wiosny. Bez względu na to, jak kapryśna będzie w tym roku, jedno jest pewne – ogrodowa roślinność nie patrzy na prognozy, tylko powoli budzi się do życia. Pierwsze koszenie trawnika, cięcia drzew i krzewów, wiosenne opryski – to doskonały moment, żeby ustalić plan działań na najbliższe tygodnie i przygotować niezbędne narzędzia.

Program ogrodowy Metabo

W 2021 roku na rynku zadebiutowała linia narzędzi ogrodowych. Dla Metabo – niemieckiego producent kojarzonego dotychczas z profesjonalnymi elektronarzędziami dla przemysłu i rzemiosła było to spore wyzwanie. Podobnie, jak w przypadku elektronarzędzi, niemieccy inżynierowie postawili na sprawdzone rozwiązania (bezszczotkowe silniki) i niezawodny system zasilania (akumulatory litowo-jonowe). Pierwszymi maszynami dla wszystkich fanów ogrodu, były: kosiarka akumulatorowa RM 36-18 LTX BL 46, kosa akumulatorowa FSB 36-18 LTX BL 40, akumulatorowe nożyce to traw i krzewów SGS, opryskiwacz plecakowy RSG 18 ltx 15 i dmuchawa akumulatorowa LB 18 ltx bl. Już w momencie debiutu program ogrodowy został ciepło przyjęty przez rynek. Oprócz wydajnego i bezproblemowego systemu zasilania postawiono także na funkcje zwiększające bezpieczeństwo pracy w ogrodzie.

Kosiarka akumulatorowa czy spalinowa

Już kilka lat temu można było zaobserwować pewien trend. Użytkownicy powoli zaczęli odchodzić od kosiarek spalinowych i zastępować je elektrycznymi. Oczywiście narzędzia sieciowe miały sporo zalet w stosunku do spalinówek: nie hałasowały, nie wymagały drobiazgowych przeglądów i przygotowania do sezonu. Ale przy sporych areałach przewód sieciowy mocno ograniczał ich mobilność. O ile w przypadku przydomowego ogrodu kilkunastometrowy przedłużacz nie był problemem, o tyle już przy większych trawnikach wciąż wygrywał silnik spalinowy. Stąd pomysł na kosiarkę akumulatorową. W kosiarce akumulatorowej RM 36-18 LTX BL 46 zastosowano mocny, bezszczotkowy silnik zasilany przez dwa, osiemnastowoltowe akumulatory. Model RM kosi na szerokość niemal pół metra (tę wartość oznacza zawsze ostatnia liczba w nazwie modelu). Wyposażono go w elektronikę, która dopasowywała prędkość obrotową noża do wysokości trawy. W pierwszej kosiarce znalazło się też przemyślane zabezpieczenie: jeśli uruchamiana kosiarka została podniesiona, natychmiast następowało zatrzymanie wirującego noża. W ofercie na 2023 rok znajduje się mniejsza wersja kosiarki akumulatorowej RM 36-18 LTX BL 36: szerokość koszenia to 36 centymetrów, zasilanie pojedynczym akumulatorem 18V i wysokość cięcia 20-70mm. Oba modele są wyposażone w kosze na trawę, a także funkcję mulczowania.
Jaką kosiarkę wybrać? Do małych ogrodów idealny będzie model RM 36-18 LTX BL 36: jest mniejszy, lżejszy, łatwiej nim manewrować. RM 36-18 LTX BL 46 to już maszyna do większych trawników, ze stalową obudową noża, dla której maksymalna wysokość koszenia to aż 80 mm.

Nożyce do krzewów i traw

Drugim z ogrodowych obszarów, który Metabo obsadziło nowymi narzędziami, to krzewy i żywopłoty. Do znanych z ubiegłorocznego katalogu nożyc do żywopłotu, w 2023 dołączają mocniejsze modele z linii HS 18 LTX BL XX. Nożyce występują w 3 wersjach: identyczny jest napęd nożyc (znane z innych maszyn silniki bezszczotkowe), zasilanie jednym akumulatorem 18V, ale różne długości noży. Długość noża określa ostatni liczba w nazwie modelu.  Najkrótsze nożyce mają długość 550 mm, najdłuższe – 750mm. W temacie bezpieczeństwa też sporo się zmieniło: nożyce wyposażono w sprzęgło przeciążeniowe (odcina napęd noży w sytuacji natrafienia na przeszkodę), szybki hamulec (zatrzymuje nóż w czasie 0,2 sekudy), a także autorski system Metabo VibraTech (MVT), który tłumi drgania i pozwala na długą, komfortową pracę.

Gamechanger, czyli all-in-one: MA 36-18 LTX BL Q

Niekwestionowaną gwiazdą sezonu ogrodowego 2023 będzie jednak coś innego: uniwersalny system MA 36-18 LTX BL Q. Urządzenie to tak naprawdę kosa do trawy, okrzesywarka do gałęzi, kosa mechaniczna i nożyce do żywopłotu w jednym. System składa się z uniwersalnego napędu akumulatorowego, który jest sercem całego zestawu: zasilają go dwa akumulatory 18V. Zastosowany w narzędziu system Quick umożliwia wpinanie do napędu jednej z trzech przystawek: małej okrzesywarki łańcuchowej z prowadnicą w rozmiarze 10’’, nożyc do żywopłotu lub kosy mechanicznej. W części napędowej znajduje się sterownik wyboru jednej prędkości pracy, włącznik i ochronny pałąk. Zestaw można wyposażyć w dodatkowe przedłużenie, które wydłuża maksymalny zakres pracy narzędzia aż o 88 centymetrów. MA 36-18 LTX BL Q zasilają akumulatory litowo-jonowe. Tutaj panuje dość duża swoboda w doborze wielkości, pod warunkiem, że będą to zawsze dwie baterie o identycznej pojemności.

Tagi: