Ogród

Ogród All-In-One czyli MA 36-18 LTX BL Q od Metabo

Czasami mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ale w ten sposób ludzkość przecież nigdy nie pokochałaby SUVów. A także wczasów allinclusive – bo wiadomo, że człowiek ani nie zwiedzi, ani nie odpocznie. Niemieccy inżynierowie Metabo zaprojektowali uniwersalny system akumulatorowy do ogrodu, czym dowiedli, że da się jednocześnie “do wszystkiego” i “dobrze”.

Akumulator litowo-jonowy do ogrodu

Program ogrodowy Metabo ma zaledwie dwa lata, ale już zdążył dobrze przyjąć się na rynku. Akumulatorowe kosiarki do trawy, kosy mechaniczne, czy pilarka łańcuchowa to zaledwie kilka pozycji z katalogu ogrodowego, które zyskały spore grono zadowolonych użytkowników. Wszystko zasilane ekologicznie, bo bez spalin i bez hałasu. Sercem programu jest akumulator litowo-jonowy 18V, który zasila już nie tylko narzędzia Metabo, ale także sprzęt kilkudziesięciu znanych, światowych marek, takich jak Mafell, Coolmix, czy Steinel. Wydajny, kompaktowy, spełnia wszystkie wymagania idealnego dawcy energii dla narzędzi ogrodowych. Wiele pojemności i dwie linie akumulatorów: to sprawia, że maszyny nie ustępują wydajnością tym, zasilanym z gniazdka sieciowego. Począwszy od podstawowej linii Li-Power z pojemnościami od 2Ah do 4Ah, kończąc na ultra wydajnych akumulatorach LI-HD, od 4Ah do dwurzędowej baterii 10Ah – wybór naprawdę jest szeroki.

All-In-One, czyli combo do wszystkiego

MA 36-18 LTX BL Q to nowatorskie podejście do tego, czego potrzeba w ogrodzie. Kierując się zakresem prac przy pielęgnacji zieleni, inżynierowie opracowali narzędzie, które umożliwia: koszenie, cięcie gałęzi i pielęgnację żywopłotów. Aby ułatwić życie użytkownikom, postawiono na rozwiązanie z jednym napędem i trzema różnymi przystawkami. Podstawowym modułem systemu jest uniwersalny napęd akumulatorowy. W obudowie znalazło się miejsce na podwójny slot akumulatora 18V, silnik bezszczotkowy i napęd za pomocą linki. Oprócz włącznika, w uchwycie jest także sterownik prędkości obrotowej, który pozwala wybrać jeden z dwóch predefiniowanych zakresów. Chcesz przyciąć żywopłot? Żaden problem-wpinasz przystawkę z listwą tnącą. Okrzesywanie drzew z gałęzi? Proste-przystawka z piłą łańcuchową. Koszenie trawy albo usuwanie zarośli? Proszę bardzo-kosa mechaniczna.

Kosa mechaniczna MA FS-40

Jedną z najbardziej wymagających części ogrodu jest trawnik. Regularne koszenie pozytywnie wpływa na jego kondycję. Oprócz takiej typowej pielęgnacji, trawnik wymaga także podkaszania w miejscach, gdzie nie zawsze jest miejsce na dużą kosiarkę. Łączenie trawnika ze ścieżkami, krawędzie, obrzeża. Lub miejsce, które dopiero stanie się trawnikiem, a w pierwszej kolejności wymaga odchwaszenia i usunięcia zarośli. To doskonałe środowisko dla kosy. MA FS-40 standardowo może pracować ze szpulą z żyłką, a jej zakres koszenia to aż 40 cm. Wygodny mechanizm Quick pozwala nawinąć nową żyłkę na szpulę bez użycia narzędzi. W miejsce szpuli można zamontować trójzębną tarczę-tej nie oprze się poszycie z grubszych zarośli, czy krzaków. Całość montowana jest do akumulatorowego napędu-bez użycia narzędzi. Wystarczy wsunąć kosę do uniwersalnego napędu i zablokować oba elementy nakrętką.

Okrzesywarka do gałęzi MA MS-25

Co z wyższą zielenią, która czasami trzeba prześwietlić, albo usunąć stare, uschnięte gałęzie? Tutaj z pomocą przychodzi kolejny element zestawu – okrzesywarka do gałęzi. Umieszczona na końcu wysięgnika pilarka łańcuchowa tnie maksymalnie na długość 24 centymetrów. Łańcuch to standardowy, łatwo dostępny 3/8″ LP / 1,3 mm z zębem w kształcie półdłuta, do prowadnic w rozmiarze 10″. Okrzesywarka jest wyposażona w zbiornik na olej, a cały zestaw można dodatkowo wyposażyć w przedłużenie wysięgnika o długości 88cm.

Nożyce do żywopłotu MA HS-50

Do uniwersalnego napędu można wpiąć także nożyce do żywopłotu. Dedykowany model MA HS-50 ma nóż o długości 50 cm. Częstotliwość oscylacji to 2600-3100/min., regulowana przełącznikiem w napędzie akumulatorowym. Najbardziej praktyczną funkcją nożyc jest możliwość regulacji listwy tnącej w zakresie 215 stopni. Dzięki temu można przycinać zarówno boki, jak i wierzchołki żywopłotu. MA 36-18 LTX BL Q w zakresie dostawy ma klucz, uprząż i uchwyt obwiedniowy. MA FS-40, MA MS-25 i MA HS-50 są do kupienia w wersji bez akumulatora i ładowarki, a dostarczane w kartonach. Cały system pracuje z akumulatorem 18V – można stosować w nim zarówno starsze akumulatory Li-Power, jak i wydajne, pojemne akumulatory LI-HD. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać to identyczna pojemność obu akumulatorów.

Tagi: