Testujemy

Okrągłe 100 Nm a jak duża wygoda użytkowania! Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa Rawlplug R-PDD18-P100-XL2

 Słowo „rawlplug” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „kołek rozporowy”. Właśnie z takiego asortymentu słynie polska marka. Zajmuje się ona od lat produkcją różnego rodzaju zamocowań i wkrętów. Myślę, że firma jest doskonale znana każdemu budowlańcowi oraz jestem niemalże pewny, większość z Was na pewno używała chociażby kołków rozporowych Rawlplug. Pewien czas temu marka zadebiutowała również na rynku elektronarzędzi. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili co potrafią te narzędzia. Jakie są rezultaty testów? Pozytywnie zaskakujące. Przekonajcie się sami!

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa R-PDD18-P100-XL2- okrągłe 100 Nm, a jak duża wygoda użytkowania!

Na pierwszy rzut oka jest to wkrętarka taka sama jak inne. Jednak po wzięciu narzędzia do ręki zauważamy, że jest coś nie tak. Potężny akumulator 5 Ah plus wkrętarka (waga łączna to 2,7 kg), mimo tego narzędzie jest bardzo dobrze wyważone. Miałem w rękach dużo modeli wkrętarek, jednak moim zdaniem ten model można zaliczyć do tych najlepiej wyważonych. Dodatkowo narzędzie wyposażone zostało w udar, który pozwala na wiercenie w betonie. Przekłada się to na większą wygodę pracy oraz mniejsze zmęczenie użytkownika. Wyjątkowym rozwiązaniem w narzędziu jest zastosowanie elektronicznego sprzęgła, o którym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Bądź profesjonalistą!

Seria narzędzi Rawlplug w szczególności dedykowana jest profesjonalnym użytkownikom. Co za tym idzie? Narzędzia te zaprojektowane zostały w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć swoją wytrzymałość oraz ergonomię. Wkrętarka R-PDD18-P100-XL2 wyposażona jest (podobnie jak większość narzędzi Rawlplug) w silnik bezszczotkowy. Ten typ silników jest wiele mniej awaryjny niż wersje ze szczotkami. Dzięki temu możliwa jest długa eksploatacja urządzenia, nawet w ciężkich warunkach. Narzędzie szczególnie w newralgicznych miejscach pokryte zostało gumą, która chroni je przed skutkami upadku z wysokości. Ponadto gumowana rękojeść zwiększa pewność chwytu. Co sądzę o akumulatorach Rawlplug? Są naprawdę w porządku. Myślę, że też nie lubicie momentu, w którym akumulator wkrętarki się rozładuje, zapomnieliście naładować zapasowego, a macie do wywiercenia jeszcze kilkadziesiąt otworów. Akumulatory Rawlplug do pełnego poziomu ładują się w niespełna 50 minut! Wystarczy więc mała przerwa na kawę i możemy zabierać się dalej do pracy.

Wisienka na torcie, czyli elektroniczne sprzęgło z automatycznym doborem prędkości obrotów.

 Czym jest to całe elektroniczne sprzęgło? W jakim celu zastosowano automatyczny dobór prędkości? Już wyjaśniam. Przy małych ustawieniach sprzęgła zazwyczaj wkręcamy małe wkręty, do których potrzebujemy dużej precyzji. Mając to na uwadze Rawlplug w swojej wkrętarce zastosował system, dzięki któremu przy małych wartościach sprzęgła wkrętarka pracuje z mniejszymi obrotami. Zależności te prezentuje tabela poniżej. W praktyce wygląda to tak, że po prostu łatwiej i precyzyjniej możemy wkręcić śrubę czy wkręt. Ponadto ułatwia to wyczuwalny szczególnie przy wartościach sprzęgła od 1 do 4 tzw. miękki start silnika. Po naciśnięciu włącznika urządzenie stopniowo zwiększa obroty, dzięki czemu ryzyko obrobienia małych gniazd wkrętów zostało zminimalizowane. Oprócz tego sprzęgło od momentu zadziałania wyłącza silnik wkrętarki po około 2-3 sekundach. Wygląda to tak, że wkręcamy- wkręt dokręcony został z zadaną siłą- włącza się sprzęgło, a po upływie 2-3 sekund silnik narzędzia staje w miejscu. To rozwiązanie gwarantuje mniejsze zużycie sprzęgła oraz minimalizuje ryzyko przekręcenia wkrętu.

Dodatkowe akcesoria i osprzęt:

Kupując wkrętarkę Rawlplug otrzymujemy estetyczną skrzynię systemową RawlCase. W środku znajdziemy zapakowane narzędzie wraz z akcesoriami. W skład całego zestawu wchodzi: wkrętarka, 2 akumulatory 5 Ah, szybka ładowarka, dodatkowa rękojeść mocowana do narzędzia, skrzynka oraz rękawice ochronne R-PGL.

Jak wkrętarka radzi sobie w boju?

Wiertło o średnicy 4 cm i twarde drewno dębowe? Żaden problem. Wiercenie z udarem w betonie również okazało się dosyć łatwe dla narzędzia. Przeprowadziłem testy opierając się głównie o wiercenie w dębowej kantówce. O ile wykonanie otworu w sośnie nie jest niczym skomplikowanym, tak nawiert w drewnie twardym (szczególnie o sporej średnicy) to nie lada wyzwanie. Szukałem wiertła, które zdoła zatrzymać te 100 Nm mocy wkrętarki. Jednak narzędzie dzielnie walczyło i długi świder o średnicy 21 mm czy wiertło o średnicy 40 mm nie okazały się problemem (i to w drewnie dębowym). Wkręty ciesielskie? Obstawiałem, że albo pęknie wkręt, albo uszkodzi się bit. Opór przy wkręcaniu tego typu wkrętów o długości 12 cm (Ø8 mm) również w dębinę był naprawdę spory. Wkrętarkę należało bardzo mocno trzymać. Przy takim wkręcaniu było faktycznie słychać, że silnik urządzenia miał pewien opór. Podsumowując, narzędzie nie ma ze mną łatwo. Z racji, że w swojej stolarni pracuję głównie z twardymi gatunkami drewna, potrzebuję porządnego i mocnego sprzętu. Śmiało mogę stwierdzić, że wkrętarka Rawlplug spełniła moje oczekiwania. Dosyć często potrzebuję wykonać niestandardowe otwory w drewnie, zazwyczaj o dużych średnicach, a urządzenie bardzo dobrze sobie z tym radzi. Narzędzie to istny wół roboczy, dla którego ciężko znaleźć pracę niemożliwą do wykonania.

Dane techniczne:

ModelR-PDD18-P100-XL2
Napięcie akumulatora18 V
Pojemność akumulatora5 Ah
Ilość akumulatorów w zestawie2
Czas ładowania akumulatora50 min
Maksymalny moment obrotowy100 Nm
Liczba nastawień sprzęgła14+2
Uchwyt wiertarski2-13 mm
Prędkość obrotowa I bieg0 – 550 obr/min
Prędkość obrotowa II bieg0 – 2100 obr/min
Maksymalna średnica wiercenia w:Drewnie80 mm
Metalu13 mm
Cegle16 mm
Waga narzędzia bez akumulatora2,1 kg
Waga narzędzia z akumulatorem 5,0 Ah2,7 kg
Waga całego zestawu w skrzyni6,18 kg
  
Tagi: