Testujemy

Pilarka stołowa Dewalt DWE7485

Ostatnio do parku maszyn Narzędzioholików zawitał kolejny szerszeń. Tym razem to pilarka stołowa  DWE7485 z logo DeWALT. Marki tej użytkownikom elektronarzędzi przedstawiać nie trzeba ale warto wspomnieć, że ten popularny brand w 1924 roku wypuścił na rynek uniwersalną maszynę do obróbki drewna, zwaną Wonder-Worker, która już wtedy oferowała 9 różnych ustawień.

Czy pilarka DWE7485 to również wspaniały robotnik?

DeWALT stołowych pilarek ma w swojej ofercie kilka. Ale gdy kryterium zawęzimy do tych naprawdę kompaktowych, których konstrukcja zaprojektowana jest w celu zapewniania mobilności, to już pozostaje nam tylko DWE7485 z tarczą 210mm i jej „większy brat” z tarczą 250mm. DWE7485 występuje również w wersji FLEXVOLT z zasilaniem bateryjnym, jednak z całą pewnością obie wersje urządzeń przeznaczone są do przenoszenia. Mobilność gwarantują cztery specjalne uchwyty na przedłużeniu dolnych prętów ramy nośnej. Niewielkie gabaryty (powierzchnia stołu 485x485mm) i waga ok. 22kg umożliwiają wygodne przenoszenie parze robotników. W połączeniu z wózkiem transportowym albo stanowiskiem roboczym wyposażonym w koła, dostajemy swobodę łatwego przemieszczania pilarki dla jednego operatora i śmiało można powiedzieć, że czynią DWE7485 najwygodniejszym, przenośnym urządzeniem w swojej klasie.

Wspomniana wcześniej rama wykonana jest z rur stalowych, która stanowi obudowę całej maszyny i zabezpiecza ją przed skutkami uderzeń czy upadków. Górę zwieńczy stół z aluminium wyposażony  we wpust typu T-track, do mocowania dodatkowych akcesoriów np. przykładnicy kątowej.

Pilarka DWE7485 zapewnia błyskawiczną rekonfigurację ustawienia dzięki możliwości szybkiego wpięcia przykładnicy w dwóch miejscach prowadnicy. Sama prowadnica wyposażone jest w mechanizm zębatkowy, który ułatwia jej wysuwanie a przednia i tylna blokada oraz czytelne skale gwarantują dokładność użytkowania przy cięciu wzdłużnym elementów do szerokości 622mm. W przykładnicy jest miejsce na popychacz, dzięki temu jest on stale pod ręką. 

Klin możemy beznarzędziowo usunąć i wpiąć ponownie, dzięki specjalnej dźwigni z boku stołu. Kolejna umożliwia szybkie aretowanie odchyleń tarczy pilarskiej od pionu lub jej unieruchomienie w pozycji neutralnej na czas transportu.

Na koniec serce DWE7485, czyli mocny silnik 1850W z systemem zabezpieczenia przed przeciążeniem, pozwalający wykonać wiele prac i zapewniający wysoką sprawność cięcia w twardym i mokrym drewnie. Pilarka nie ma łagodnego startu ale włącznik zasilania jest sprytnie ukryty oraz zamaskowany klapką, co uniemożliwia przypadkowe uruchomienie. Natomiast wyłączyć pilarkę można nawet kolanem uderzając w czerwoną pokrywę.

Pilarka stołowa DWE7485 przeznaczona jest do podstawowych prac budowlanych i szybkiego, zgrubnego cięcia elementów drewnianych. Żeby wykorzystywać ją w warsztacie do bardziej precyzyjnych prac, wymaga dokładnego skalibrowania ustawienia prowadnic, przykładnicy a nawet wypoziomowania wkładki wokół tarczy i okresowej weryfikacji.

Tagi: