Ogród

Pomocnicy w ogrodzie made in Tuchmet

Przedstawiam Państwu dwóch pomocników, dwa narzędzia ogrodowe do zadań specjalnych  polskiej firmy Tuchmet. Są to ręczny spulchniacz obrotowy oraz szpadel ogrodowy prosty z linii PRESTIGE. Nadmienię że firma Tuchmet jest doświadczonym polskim producentem narzędzi ogrodniczych działającym na rynku od ponad 68 lat.

 What it is…..and what it is used for ?

Wiele osób widząc  to „narzędzie tortur” zada sobie pytanie czym w ogóle jest spulchniacz i do czego to ustrojstwo  jest potrzebne ? Zapewniam że mimo groźnego wyglądu spulchniacz jest bardzo praktycznym narzędziem ogrodowym a czynność którą wykonuje jest jedną z ważniejszych prac  przygotowawczych. Urządzenie to służy  do wzruszania gleby a co za tym idzie jej rozluźnienia i napowietrzenia. Ktoś zapyta  –  czemu to służy?  W dużym skrócie napiszę że dzięki rozluźnieniu struktury gleby, rośliny dużo łatwiej przyswajają składniki pokarmowe,  ich korzenie mają więcej przestrzeni do rozwoju a co za tym idzie rzadziej chorują.. A teraz konkrety – Spulchniacz obrotowy z podcinaczem wyposażony został w cztery niezależne ocynkowane tarcze gwiazdkowe  ułożone w jednym rzędzie. Bolce talerzy podczas pracy  wbijając się i  rozluźniają podłoże. Urządzenie  posiada również zintegrowany podcinacz  który  jest przydatny podczas pielenia np. między roślinami  gdy chcemy pozbyć się uciążliwych chwastów. 

Specyfikacja:

•    waga: 1,4 kg
•    długość: 156 cm
•    szerokość:14 cm (4 tarcze)

Spulchniacz  podobnie jak i inne produkty firmy Tuchmet z linii prestige został wykonany z wysokiej jakości ocynkowanej stali odpornej na korozję ,  sprzęt dobrze przylega do podłoża  a drewniany ergonomiczny trzonek  powoduje  że  pracę  wykonamy sprawnie i szybko.

Szpadel ale jaki ?

 W przypadku drugiego urządzenia obszerniejsze tłumaczenie do czego służy chyba nie będzie potrzebne, wszyscy doskonale wiemy że szpadel służy przede wszystkim do kopania, koniec i kropka. Ale skoro w 95 %  służy tylko do kopania to czemu jest jego tak wiele kształtów i rodzajów ?

Szpadel: ogrodowy, Irlandzki, szpadel żelazny do trawy,  szkółkarski …..damski ?!!  bo jak wiemy kobieta  pracująca , żadnej pracy się nie boi. Rodzajów jest sporo.  

Ponadto szpadel potocznie zwany również sztychówką możemy podzielić na taki który ma  różne formy wykończenia, czyli: prosty, spiczasty, drenażowy,  tulejowy, półksiężycowy…. et cetera, et cetera. Kształtów sztychówki jest naprawdę mnóstwo i każdy z nich  przeznaczony jest do różnych celów oraz  prac wykonywanych przy  ich użyciu.

Szpadel ogrodowy prosty który dzisiaj testujemy jest najbardziej uniwersalny i sprawdzi się    w przypadku perspektywy dłuższej pracy , a szczególnie do kopania w twardej oraz zbitej glebie np. glinie. Ostro zakończona część głowicy jest idealna do podcinania darni,   umożliwia on także łatwiejsze wykopywanie, przekopywanie ziemi oraz przecinanie i usuwanie korzeni.

SPECYFIKACJA

  • Waga: 1,9 kg
  • Długość: 120 cm
  • Szerokość: 19 cm
  • Trzonek: metalowy
  • Głowica: fińska stal borowa

Szpadel jak przystało na wszystkie produkty z linii PRESTIGE  wyprodukowany został bardzo solidnie.  Głowicę wykonano z wysokiej jakości fińskiej  stali borowej która została poddana wysokiemu hartowaniu aż do 46 HRC, wzmocniona głowica posiada  antypoślizgową podporę na stopę  oraz zaostrzoną krawędź. Ergonomiczny metalowy trzonek szpadla pokryty został antypoślizgową gumową nakładką  która powoduje że pomimo sporej wagi świetnie leży w dłoniach dzięki czemu zapewnia siłę i stabilność podczas pracy

Praca w ogrodzie i podsumowanie

Podczas przekopywania gleby w ogrodzie sztychówka pomimo sporej wagi ale za to bardzo dobrej  ergonomii trzonka oraz ostrej i wytrzymałej głowicy bez problemu poradziła sobie z wykopaniem dołów pod drenaż  w zbitej gliniastej ziemi, Mocny metalowy trzon  nie wyginał się podczas wykopywania  i co za tym idzie  nie powodował  obaw o jego pękniecie  jak  w przypadku pracy z trzonkiem drewnianym. Szpadel poradził  sobie  również podczas wykopywania sporego otoczaka oraz przecinania twardych rozłogów bambusa który bardzo lubi rozchodzić się po moim ogrodzie 

Moim zdaniem testowany spulchniacz idealnie sprawdza się na małej powierzchni ogrodu, Przyzwoicie rozbijał nieduże grudki gleby, wyrównał oraz  napowietrzył  ziemię przygotowując tym samym teren  pod mały trawnik . Dzięki zintegrowanemu podcinaczowi urządzenie świetnie radziło sobie z odchwaszczaniem pomiędzy grządkami.

Czy warto kupić ? Moim zdaniem warto. Inwestujemy pieniądze w urządzenia które  i tak prędzej czy później przydadzą się w naszym ogrodzie. Nieduża cena, prosta budowa która wyklucza awarię a przy tym  wysoka jakość wykonania gwarantuje nam użytkowanie sprzętu firmy Tuchmet przez wiele, wiele  lat.     

Tagi: