Makita

Radio MAKITA MR004G

Oferta odbiorników radiowych marki MAKITA liczy sobie już kilkanaście modeli. Charakteryzują się one przede wszystkim wysoką jakością, jak i mobilnością. Ich niewielka waga sprawia, że są one wygodne w transporcie, a dodatkowe funkcje spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Omawiany poniżej model MR004G o wadze 4.2 kg (bez akumulatora) i maksymalnej mocy wyjściowej na poziomie niemal 5 Wat dla każdego z dwóch głośników, jest doskonałym wyborem zarówno dla słuchania muzyki w pracy jak i podczas wakacyjnego wypoczynku. Czy jest to jednak tylko wzmocniony odbiornik radiowy, czy też coś znacznie więcej? O tym poniżej.

Najistotniejsze dane techniczne i co z nich wynika.

Zanim poszczególne parametry radia Makita MR004 zostaną poddane analizie, najpierw powinny zostać przedstawione w czytelnej formie, czemu służy poniższa tabela.

Zasilanie akumulatorowe / siecioweTak / tak
Moc wyjściowa przy akumulatorze CXT 12.0 V1.7 Wat na każdy z 2 głośników
Moc wyjściowa przy akumulatorze LXT 14.4 V3.0 Wat na każdy z 2 głośników
Moc wyjściowa przy akumulatorze LXT 18.0 V4.9 Wat na każdy z 2 głośników
Moc wyjściowa przy akumulatorze XGT 40.0 V4.9 Wat na każdy z 2 głośników
Zakres częstotliwości FM87.5 – 108 MHz
Zakres częstotliwości DAB / DAB+174.928 – 239.200 MHz
Komunikacja Bluetooth (streaming)Tak, wersja 5.0
Zasięg transmisji BluetoothDo 30 m, optymalnie do około 10 m.
Średnica głośników2 x Ø 89 mm
StereoMoże być używany jako głośnik stereo po podłączeniu innego źródła dźwięku
AntenaTAK, zabudowana w odpornej rękojeści
Wymiary odbiornika (gł. x szer. x wys.)280 x 171 x 298 mm
Waga min. / maks. (bez i z akumulatorem)4.2 kg – 5.2 kg (EPTA)
Wyposażenie standardoweZasilacz SE00000265 (AC 230V/DC 12V)

Pierwsze co rzuca się w oczy, to możliwość zasilania odbiornika akumulatorami z różnych 3 technologii, co daje ogromną elastyczność każdemu użytkownikowi, zwłaszcza takiemu, który od lat jest związany z marką i korzysta z wielu elektronarzędzi różnych generacji oraz systemów. Każdy z tych rodzajów akumulatorów wymaga własnego gniazda przyłączeniowego i dlatego w tylnej części odbiornika, po otwarciu obudowy, znajdujemy 3 rodzaje do ich zamocowań: CXT, LXT oraz XGT.

Oczywiście oprócz zasilania akumulatorowego radioodbiornik posiada możliwość zasilania sieciowego 230V. Przejście na zasilanie sieciowe automatycznie odcina akumulatory, które od tego momentu nie biorą udziału w zasilaniu odbiornika. Wracając jeszcze na chwilę do zasilania akumulatorowego, warto zwrócić uwagę na czas ciągłej pracy przy użyciu poszczególnych typów akumulatorów, uwzględnionych w specyfikacji. Jest on naturalnie krótszy przy mniejszych pojemnościach i napięciach, jednak mimo tego często w zupełności wystarczający, ponieważ minimalny czas pracy przy akumulatorze CXT 12.0 V i 1.5 Ah wynosi 8 godzin, zaś maksymalny przy akumulatorze XGT 40.0 V i 4.0 Ah wynosi aż 30 godzin.

Kluczowe funkcje radia Makita MR004G.

Najważniejszą funkcją tego radioodbiornika jest oczywiście odbieranie stacji radiowych FM i DAB/DAB+ oraz odtwarzanie muzyki przekazywanej poprzez wejście AUX (minijack 3.5 mm) zlokalizowanego w przedniej jego części. W czasie realizowania tej funkcji, wszystkie dane stacji radiowej czy też źródła odtwarzanej przez wejście AUX muzyki prezentowane są na podświetlanym wyświetlaczu cyfrowym. Kolejną ważną funkcją radioodbiornika, jest odbiór dźwięku i połączenie radioodbiornika, z innymi urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem połączenia Bluetooth, w wersji 5.0, która jest kompatybilna ze starszymi wersjami. Jego maksymalny zasięg to 30 metrów, a optymalny to 10 metrów, co oznacza, że należy unikać odbioru np. poprzez ściany pochłaniające sygnał z nadajnika. Dodatkową funkcją odbiornika MR004G jest opcja ładowania urządzeń mobilnych poprzez przyłączenie ich do gniazda USB, umieszczonego z przodu, w dolnej jego części.

Ciekawą i czekającą na dalsze rozwinięcie funkcjonalnością, jest opcja aktualizacji oprogramowania radioodbiornika poprzez złącze micro USB. Warto śledzić stronę internetową producenta w zakładce poświęconej aktualizacjom, by na bieżąco rozbudowywać funkcjonalności radia.

W ramach podsumowania: najważniejsze cechy odbiornika Makita MR004G.

Jak łatwo się domyślić, ten odbiornik radiowy, posiada konstrukcję o zwiększonej wytrzymałości, co oznacza, że jest wysoce odporny na uszkodzenia fizyczne np. podczas upadku czy też na skutek przewrócenia, a ponadto posiada wysoką odporność na wilgoć i pył.

Reasumując, radioodbiornik Makita, model MR004G zasilany z dwóch źródeł, sieciowo jak i z akumulatorów 3 technologii, CXT,LXT oraz XGT, posiadający możliwość połączenia za pomocą Bluetooth z innym urządzeniem mobilnym w celu transmisji dźwięku, czy też podłączenie innego urządzenia poprzez łącze AUX (odtwarzacz MP3, CD lub inne urządzenie mobilne) jest doskonałym wyborem nie tylko pod kątem słuchania muzyki na budowie czy w terenie, ale również podczas długich podróży wakacyjnych. Jego niewielka waga oraz kompaktowa budowa, z anteną wbudowaną w rękojeści, a przede wszystkim wszechstronność i nowoczesność, pozwala a wręcz zachęca do korzystania z tego radioodbiornika, w każdy możliwy sposób i w każdych praktycznie warunkach.

Tagi: