Dom

Stolik kawowy do salonu – jaki wybrać?

Stolik kawowy pełni ważną funkcję w salonie. Co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?  Zrobić samemu, zlecić wykonanie stolarzowi czy może kupić gotowy?

Jestem tu nowy!

Witajcie! Mam na imię Mateusz i od niedawna należę do grona redakcji Narzędzioholików. Na co dzień jestem uczniem liceum, ale w niemalże w każdej wolnej chwili oddaję się stolarskiej pasji. W tak zwanych „internetach” można mnie spotkać pod pseudonimem „Młody Stolarz”. Tworzę różnego typu meble drewniane i mam na swoim koncie sporo realizacji, takich jak: biurka, łóżka, stoliki, komody, półki, szafy oraz wiele innych mniejszych projektów. Myślę, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, są jedynie rzeczy trudne do wykonania. Po tym krótkim wstępie przejdźmy do tematu mojego pierwszego artykułu.

Stolik kawowy- jakie pełni funkcje?

Stolik kawowy to ważny element każdego salonu. Jest to pewnego rodzaju wizytówka domu. Pełni on wiele istotnych funkcji, to właśnie przy stoliku kawowym często przyjmujemy gości, spożywamy posiłki, ale stanowi on również ważny element dekoracyjny wnętrza. Czym zatem kierować się przy wyborze stolika? Czy kupić „pierwszy lepszy” mebel, udać się do stolarza, a może wykonać go samemu? Dziś zdradzę Wam, jak to wygląda od strony stolarza, który miał już trochę do czynienia ze stolikami.

Zrobię go samemu!

Samodzielne wykonanie stolika to bardzo dobry pomysł. Zastanówmy się jednak, czy mamy wystarczająco dużo umiejętności i sprzętu, aby tego się podjąć. Jeśli nie mamy doświadczenia w konstruowaniu mebli, musimy wziąć pod uwagę, że poświęcimy temu zadaniu sporo czasu. Nie wszystko może też pójść po naszej myśli, a efekt końcowy może w rezultacie odbiegać od początkowych założeń. Samodzielne wykonanie stolika kawowego może wydawać się skomplikowane, ale jak wiemy, strach ma wielkie oczy. Przede wszystkim, przy budowie mebla zapewnimy sobie dużo frajdy i dobrej zabawy. Po drugie, może uda nam się odkryć w sobie nowy talent czy nową pasję. Bez wątpienia, będzie to nasze własne dzieło, którym będziemy mogli pochwalić się innym. Moim zdaniem warto spróbować, o ile mamy dryg do prac manualnych i posiadamy przynajmniej podstawowe sprzęty. Pamiętajmy, że elementy, których wykonanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, zawsze możemy zlecić stolarzowi. 

Kupię gotowy!

Zakup gotowego stolika w sklepie to raczej budżetowe rozwiązanie. Pamiętajmy, że meble pochodzące z masowej produkcji, często odbiegają jakością od tych, wykonanych jednostkowo. Po za tym, to rozwiązanie nie gwarantuje, że mebel będzie sprawny przez długie lata. Osobiście znam przypadki, gdzie np. łóżko było w stanie się rozlecieć na kawałki i to w czasie snu (!), co naraziło jego użytkowników na spore niebezpieczeństwo. Przyczyną okazał się stelaż pod materac, który wykonany był z materiałów marnej jakości. Kupienie mebli pochodzących z masowej produkcji to natomiast idealne rozwiązanie dla pomieszczeń, które nie są w naszym domu zbytnio reprezentatywne np. sypialnia, garderoba, ale pod jednym warunkiem. Pamiętajmy, aby przy wyborze kierować się jakością wykonania. Decydujmy się na meble, które zostały wykonane z należytą starannością i z dobrych materiałów. Chyba nikt nie chciałby, żeby jego stolik kawowy uszkodził się po krótkim czasie użytkowania. Kupno gotowych mebli to również dobra opcja do mieszkań, z którymi nie wiążemy dłuższej przyszłości, np. przejściowych czy wynajmowanych na krótki okres.

Zlecę wykonanie stolika Stolarzowi!

To rozwiązanie z pewnością jest najbardziej kosztowne ze wszystkich możliwości. Jednak, jakie daje nam korzyści? Przede wszystkim możemy zlecić wykonanie niemalże każdego pomysłu, jaki tylko zrodzi nam się w głowie. To, że stolik będzie wykonany przez fachowca, gwarantuje nam również wysoką jakość końcowego produktu. Przy wyborze zakładu stolarskiego, gdzie zlecimy wykonanie stolika, zwróćmy uwagę, aby był to zakład, gdzie rodzą się przemyślane i dobrze zaprojektowane konstrukcje. Wybierzmy dobrego stolarza, który zna się na fachu i nie naciągnie nas na wysokie koszty. Stolik wykonany przez fachowca to najlepsza opcja do salonu lub innych reprezentatywnych przestrzeni. Dla stolarza każdy mebel to osobna historia. Zawsze chciałoby się, aby nasze dzieło było idealne. To dążenie do perfekcji jest cechą, która jest wspólną cechą chyba każdego stolarza, jakiego znam. Powierzenie wykonania stolika dobremu stolarzowi gwarantuje nam otrzymanie produktu doskonałej jakości. 

Poniżej zamieszczam moje autorskie realizacje stolików kawowych. Pierwszy z nich, to ostatnio ukończony projekt – połączenie drewna dębowego i lakierowanej płyty MDF.

Zachęcam również do śledzenia moich realizacji w portalach społecznościowych:

Instagram

Facebook