Pro

Strugarka grubościowa DW733-QS marki DEWALT

Pewien developer oddał do użytkowania bloki vis-a-vis mojego osiedla. Teraz większość właścicieli mieszkań na parterze z ogródkami, buduje meble ogrodowe z palet EUR. Mój sąsiad również to robił i zademonstrował mi sprytny sposób na rozbieranie palet na elementy przy pomocy podnośnika samochodowego. Szlifowanie desek jest wygodniejsze – stwierdził. Ale po co się męczyć – mówię, mam kolegę Narzędzioholika, który posiada grubościówkę. Deski pozbawione gwoździ raz dwa będą ostrugane. A skręcenie z nich ponowne palet czy mebli to już bajka.

Wspomniane urządzenie to strugarka grubościowa DW733-QS marki DEWALT. Niewielka (445 x 520 x 310 mm), ważąca 34kg żółto-czarna skrzynka stalowa, wydaje się niepozorna, ale idealnie nadaje się do naszego celu. Samo przenoszenie DW733 jest wygodne dzięki wbudowanym uchwytom z obu stron obudowy, co potwierdza mobilność urządzenia.

Szerokość strugania to 315 mm a najwyższy element jaki można przepuścić przez tę wyżymaczkę, powinien mieć wysokość 152 mm. Ustawimy to na skali grubości materiału po prawej stronie obudowy. Najważniejsze, że każda deska z rozebranej palety się zmieści a wbudowane stoły, podający i odbierający, w zupełności wystarczą do elementów o długości maks. 2m.

Według deklaracji producenta, maksymalna grubość strugania to 2 mm, co regulujemy pokrętłem na górze korpusu DW733, posługując się skalą, oznaczoną co 0.5 mm. Od frontu mamy jeszcze skalę grubości i czujnik grubości wióra. Warto przed wpuszczeniem deski do strugania podsunąć ją pod czujnik i odczytać ile materiału będzie zbierane. 

Moment – woła kolega – a wióry? Fakt, do transportu strugarki, pojemnik na wióry był zdemontowany. Wkrętak, 3 śruby i jest przykręcony, zakładamy adapter z Ø102 mm na Ø64 mm i  odkurzacz zapewni czystą pracę.

Głowica z silnikiem 1800W, w której znajduje się nóż, wsparta jest na czterech kolumnach, co umożliwia jej płynny i precyzyjny ruch góra/dół. Specjalny, naprawdę solidny system blokowania głowicy, zapewnia wysoką jakość strugania. Nasze deski nie unoszą się na końcach, więc nie ma efektu mocniejszego wybrania materiału. Ale pamiętamy, że DW733 to lekkie urządzenie przestawne. Oczywiście strugarkę można przykręcić na stałe do stołu roboczego, poprzez gotowe otwory w podstawie, po uprzednim wypoziomowaniu 4 nóżek. Robimy to kluczem płaskim 8-10mm, dostarczonym w komplecie wraz z imbusem, które umocowane są na tacce narzędziowej z tyłu.

Kabel zasilający zakładamy na jeden z dwóch dedykowanych uchwytów, aby w trakcie przesuwu obrabianego materiału przypadkiem się nie zahaczył.

Producent deklaruje prędkość bez obciążenia na 10.000 obr./min. i swobodny posuw dzięki wałkom 8m/min. Nasze deski przejadą same pod głowicą w zasadzie bez popychania.

Jeszcze tylko zalecane woskowanie powierzchni stołów, blokujemy głowicę na żądanej wysokości, zakładamy okulary ochronne, nauszniki i można wpuszczać deski i strugamy. Efekt to gładkie deski, które wystarczy lakierować lub pociągnąć bejcą.

Tagi: