Testujemy

Szlifierka kątowa RAWLPLUG R-PAG18-SV

Kątówka to kolejne po wiertarko-wkrętarce , urządzenie akumulatorowe, jakie trafiło do nas na testy z wrocławskiej spółki RAWLPLUG. Tradycyjnie już, maszynę zapakowano w systemową walizkę transportową, którą błyskawicznie i łatwo można spinać z innymi urządzeniami. Do transportu ręcznego to się nie nadaje, bo 4 urządzenia ważą łącznie tyle co, gryf i podstawowe obciążenie z mojej osiedlowej siłowni. Natomiast w wypadku przewożenia w bagażniku auta kilku maszyn, takie rozwiązanie to prawdziwa bomba. Walizki spięte razem podróżują stabilnie, a nie jeżdżą po bagażniku kombi.

Po pierwszych opublikowanych testach pojawiły się pytania, w stylu „ciekawe co też te granatowe maszyny mają w środku”. Od razu też były pierwsze komentarze, a że to plastikowe bebechy albo kolejny tani „chińczyk” na polskim rynku, z naklejką znanej marki itd. Otóż pora rozczarować wszelkich malkontentów. Elektronarzędzia sygnowane marką Rawlplug, składane są w całości albo wybrane komponenty produkowane są przez te same fabryki, które współpracują lub współpracowały z HiKOKI, MAKITA, HILTI a nawet z rodzimą, polską Celmą. Produkują również dla HYUNDAI i KIA Motors. Wybór Rawlplug zatem nie był przypadkowy, a starannie przemyślany.

Tyle tytułem wstępu ale zobaczmy czym nas zaskoczy R-PAG18-SV.

Szlifierka dobrze leży w dłoni. Gumowana, profilowana rękojeść zwiększa pewność uchwytu i gwarantuje wygodę pracy. Dla mnie wyznacznikiem wygody jest fakt, że w ekstremalnych warunkach urządzenie mogę używać jedną ręką a z R-PAG18-SV właśnie tak jest. Po zapięciu akumulatora 5,0 Ah nie odczuwa się dyskomfortu podczas trzymania, ponieważ maszyna jest dobrze wyważona. Samo gniazdo akumulatora ustawione jest pod kątem, co również nadaje szlifierce nowoczesny wygląd.

Włącznik przesuwny umiejscowiony na górze korpusu, można obsługiwać kciukiem nawet w rękawicy, a to, iż nie ślizga się łatwo, zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem maszyny.  Płynny rozruch zwiększa komfort pracy, a tryb ciągły włącza się tym samym włącznikiem, poprzez wciśnięcie go po załączeniu obrotów. Poza elektronicznym hamulcem, który zatrzymuje tarczę natychmiast po wyłączeniu, nie ma w zasadzie żadnej innej skomplikowanej elektroniki wspomagającej pracę. Z drugiej strony nic więcej nie jest potrzebne, a im mniej wyszukanych, inteligentnych bajerów, tym mniejsze ryzyko awarii.

Z drugiej strony korpusu, przy samym gnieździe akumulatora, mamy trzypozycyjny przełącznik regulacji prędkości, który duży nie jest ale, również spokojnie pozwala się obsługiwać w rękawicach. Tak, ponownie mamy wraz ze szlifierką, dostarczoną parę dobrej jakości, eleganckich rękawic w rozmiarze 10. Same rękawice pod skórzaną warstwą wewnętrzną, zakrywają wkładki amortyzujące.

Korpus szlifierki wykonany z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym a głowica z odlewanego aluminium, sprawia, że wszystko wykonane jest z niezwykle trwałych i odpornych na użytkowanie materiałów. Obudowa pozbawiona wszelkich niepotrzebnych ozdobników, w postaci zagłębień i rowków, a jednocześnie projektanci z Wrocławia zapewnili jej nowoczesny i profesjonalny design.

R-PAG18-SV w praktyce

Do wygodniejszej pracy, producent wyposażył szlifierkę w dodatkową rękojeść boczną, którą możemy mocować w dwóch pozycjach. Po lewej dla praworęcznych i po prawej stronie głowicy dla leworęcznych. Na głowicy umiejscowiony jest również przycisk blokady wrzeciona, używany przy dokręcaniu tarcz i akcesoriów. Wszelkie tarcze płaskie i wypukłe do wrzeciona szlifierki mocowane są podkładką kołnierzową i nakrętką mocującą. Ta ostatnia dokręcana jest załączonym w komplecie kluczem widełkowym. Szlifierka R-PAG18-SV dostarczana jest z otwartą osłoną tarczy ściernej, przeznaczoną do szlifowania i wykańczania powierzchni metalowych i kamiennych na sucho. Jako, że tak kompaktowe urządzenie stosowane jest również bardzo często w charakterze podręcznej przecinarki, od razu zacząłem zwiedzać  stronę internetową Rawlplug, w poszukiwaniu osłony zabudowanej. I tutaj zaskoczenie, ponieważ na witrynie producenta nie trafiłem nawet na symbol takiej tarczy. Możliwe, że traktowana jest jako część serwisowa, a skoro test przeprowadzałem w weekend to zamontowałem osłonę z innej posiadanej szlifierki, żeby nie czekać do poniedziałku. Regulowana beznarzędziowo osłona umożliwia mocowanie osprzętu o średnicy maksymalnej 125 mm. Dźwignia regulacyjna wymaga naciśnięcia i przytrzymania w trakcie ustawiania osłony w żądanej pozycji. Acha, rozmiar wrzeciona to 22,2 mm, zatem możemy korzystać z szerokiego asortymentu dostępnych na rynku tarcz ściernych i tarcz ściernych do cięcia, szczotek drucianych z gniazdem montażowym z gwintem M14, ściernic listkowych, dysków z papierem ściernym mocowanym na rzep czy nawet dysków z futerkiem do polerowania. To sprawia, że akumulatorowa szlifierka kątowa jest urządzeniem wielozadaniowym.   

R-PAG18-SV wyposażona jest w bezszczotkowy silnik, który w najwyższym ustawieniu regulacji prędkości, rozpędza wrzeciono do 9000 obr/min. To umożliwia szlifowanie i cięcie stali nierdzewnych i węglowych, szlifowanie i cięcie nadproży betonowych i żelbetowych. Korowanie i szlifowanie drewna spokojnie zrobimy już na pierwszym położeniu przełącznika regulacji obrotów. Prędkość obrotowa 4500 obr/min w zupełności wystarcza.

Żebrowany pręt zbrojeniowy ø20 mm, przy pełnym naładowaniu akumulatora, pocięty został na 30 „plasterków”. Wtedy ubyło wg wskaźnika LED 30% do 50% energii akumulatora. Pozostała energia zgromadzona w baterii, wystarczyła na to, by z grubsza przeszlifować paletę EUR pod budowaną kanapę na balkon.

Na korpusie szlifierki od strony gniazda akumulatora, po obu stronach zlokalizowane są otwory odprowadzające powietrze. Oba zabezpieczone sitkiem. Maszyna jest odporna na pył ale to nie znaczy, że nadaje się do szlifowania tynków gipsowych czy cementowo-wapiennych.   

Szlifierka R-PAG18-SV pracuje na akumulatorach Li-Ion o napięciu 18V, które są zgodne z wszystkimi innymi elektronarzędziami i ładowarkami serii Rawlplug 18V. Wersja maszyny, która trafiła do nas do testów, w komplecie miała dwa akumulatory o pojemności 5 Ah i do tego szybką ładowarkę R-CHR-186501 z prądem ładowania 6,5A. Każdy z akumulatorów ma wbudowane diody i włącznik do kontroli stanu naładowania. Samo ładowanie akumulatorów 5Ah trwało poniżej 50 min a zakończenie procesu ładowania zasygnalizowane głośnym sygnałem dźwiękowym. Dodatkowo duża dioda na obudowie ładowarki, świecąca na zielono, informuje o naładowaniu akumulatorów. W trakcie ładowania świeciła się na czerwono. Ładowarka wyposażona jest w kabel długości 120 cm z wtyczką europejską. Długość kabla w zupełności wystarcza do użytkowania w warunkach garażowo-warsztatowych, chociaż na budowie pamiętać trzeba, o stabilnym ustawieniu ładowarki przy źródle prądu. Nie wolno ustawiać jej bokiem ani wciskać w szczeliny, ponieważ wyposażona w wentylator chłodzący ładowarka wymaga swobodnej wymiany powietrza.

Szlifierka kątowa akumulatorowa to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie od narzędzia zasilanego z gniazda, do którego nie zawsze jest łatwy dostęp. Ponadto praca szlifierką bezprzewodową jest bezpieczniejsza, ponieważ w żaden sposób nie ogranicza ruchów w trakcie pracy. R-PAG18-SV w najbardziej bogatej wersji z dwoma akumulatorami i ładowarką, na rynku klasyfikuje się w górnych poziomach cenowych. Użytkownikom, którzy planują kompletację wyposażenia swojego warsztatu sugeruję rozważyć wersję R-PAG18-SV-XS, to samo body pakowane w kartonowe pudełko, ewentualnie R-PAG-SV-S, body w walizce systemowej RawlCase. Pozwoli to  zaoszczędzić nawet kolejną maszynę (w wersji samo body), z rodziny granatowych elektronarzędzi.

  IndeksR-PAG18-SV
Napięcie akumulatora18 [V]
Pojemność akumulatora5 [Ah]
Ilość akumulatorów w zestawie2 [szt]
Czas ładowania akumulatora50 [min]
Prędkość obrotowa4500 / 6000 / 9000 [obr/min]
Maks średnica zewnętrzna tarczy125 mm / 5”
Średnica otworu montażowego22,2 mm
Waga narzędzia bez akumulatora2,5 [kg]
Waga narzędzia z akumulatorem 5Ah3,1 [kg]

Wyposażenie

  • R-PAG18-SV Szlifierka kątowa
  • 2 x R-BAT-185001 Akumulator 18V 5,0 Ah
  • R-CHR-186501 Ładowarka 18V 6,5A
  • R-RC-4414 Skrzynka systemowa RawlCase
  • Dodatkowa rękojeść boczna
  • Klucz widełkowy do mocowania osprzętu
  • Instrukcje obsługi
  • R-PGL Rękawice ochronne

Tagi: