Testujemy

Testujemy 32 elementowy zestaw kluczy nasadowych na ½ DELI TOOLS DL1032

Deli – a co to?

Całkiem niedawno wpadł w moje ręce  32 elementowy zestaw kluczy nasadowych na ½  firmy Deli – model DL1032. Wcześniej nie miałem pojęcia, że taka firma istnieje, więc w pierwszej chwili pojawiło się w głowie pytanie „a co to jest Deli?” Z odpowiedzią pospieszył wujek Google –  Deli group to duży chiński koncern produkujący naprawdę bardzo szeroki asortyment produktów .  Zestaw nasadek to produkt oddziału  o nazwie Deli tools. Na rynku chińskim Deli tools istnieje od 1998 roku i jest tam dobrze rozpoznawalna. Deli tools produkuje dużo różnych narzędzi i akcesoriów od kluczy przez elektronarzędzia po piły, miarki, rękawice itd.   W Polsce marka nie jest jeszcze dobrze znana – na hasło Deli w Google można znaleźć parę sklepów sprzedających część asortymentu tej marki – jednak firma nie ma jeszcze polskiej strony.  Większość narzędzi Deli  ma barwy czarno żółte.

Pierwsze wrażenie

Walizeczka koloru czarno-szarego z żółtymi elementami, na pierwszy rzut oka całkiem solidna ze wzmocnionymi zawiasami, dość odporna na uszkodzenia. Po lekkim upadku plastik się wgiął ale nie pękł, a wgięcie dało się „wyciągnąć”. Zamknięcia też wydają się trwałe. Niby to tylko pudełko, ale jednak mam już parę zestawów w których albo zamknięcia same się odpinają , albo plastik popękał i już trzeba uważać żeby się coś nie wysypało. Walizeczka z zawartością sprawia wrażenie ciężkiej i solidnej.

A co w środku?

Po otwarciu walizki widzimy standardową „przekładkę” z gąbki, a pod nią błysk daje po oczach.  Wszystkie elementy zestawu wykonane są ze stali CR-V i oznaczone wybitym logo firmy i dobrze widocznym rozmiarem nasadki/ numerem elementu. Wszystko wykończone jest w chromie na połysk, stąd efekt błysku. Wygląda to bardzo ładnie – czyści się dobrze, jednak po dłuższym stosowaniu rysy na tym ”lustrze” są widoczne.  W dolnej części zestawu  znajduje się 19 nasadek sześciokątnych od 8 do 32, 7 nasadek dwunastokątnych (10, 12,14,15,17,19), grzechotka na ½. W pokrywie umieszczona jest przedłużka długa (wraz z pokrętłem typu T), przedłużka krótka, 2 standardowe nasadki do odkręcania świec (16 i 21), i przegub cardana do nasadek. Powyższe elementy wchodzą na wcisk na swoje miejsca i nie wypadają gdy się otworzy pokrywę. Najważniejszym kluczem jest grzechotka- rękojeść oczywiście w barwach czarno żółtych, skok grzechotki bardzo dobrze wyczuwalny z głośnym cykaniem. Grzechotka jest dosyć mała w porównaniu z konkurencją ale waży mniej więcej tyle samo (580 g). Zważyłem też z ciekawości nasadki i co ciekawe są cięższe od tych z innych zestawów jakie mam (nasadka 32 ok 260 g vs 240 g).

Przejdźmy do testu

Kiedy trafił do mnie opisywany zestaw, nadszedł czas na przegląd mojego auta, czyli wymiana oleju, filtrów, a przy okazji 6 świec. Pierwszy zawód to brak nasadki 34 akurat potrzebnej do odkręcenia plastikowej pokrywki filtra oleju. Na usprawiedliwienie wszystkie  standardowe zestawy  które mam ja i okoliczni sąsiedzi kończą się na nasadce nr 32 i to zazwyczaj starcza do odkręcenia większości rzeczy. Trzeba było poradzić sobie inaczej, w każdym razie się udało. Na pierwszy ogień poszła grzechotka z nasadką 17 do odkręcenia korka spustowego oleju. Bez niespodzianek udało się odkręcić choć korek dokręcony był momentem na pewno większym niż zalecane 38 Nm. Następne w kolejce były świece. Tu najpierw użyłem konkurencyjnej nasadki 16 która jednak się nie sprawdziła do końca. Gumowa wstawka która ma za zadanie trzymać świece przy wyjmowaniu i wkładaniu- zostawała na świecy . Użyłem więc nasadki 16 do świec wraz z przedłużką z testowanego zestawu i tym razem nic takiego nie miało miejsca- więc plusik.  W profesjonalnych zestawach nasadka zamiast gumowej wstawki ma magnes , który jest trwalszy – ale  taka nasadka kosztuje połowę testowanego zestawu. Grzechotka bardzo dobrze leży w dłoni, jest dobrze wyważona i przyjemna w obsłudze. Na próbę spróbowałem też odkręcić naprawdę mocno dokręcone koła. Przedłużka z rurki nałożona na grzechotkę ułatwiła temat. Nic w każdym razie się nie połamało i nie pogięło.

Podsumowanie

Zestaw jest bardzo porządnie wykonany i opakowany, w całkiem przyzwoitej cenie i porównywalnej z istniejącą na rynku konkurencją. Trudno stwierdzić jak będzie się sprawdzał w dłuższej eksploatacji ale na pewno jeszcze nie raz wypróbuje w różnych warunkach.  Czekam z zaciekawieniem na inne narzędzia firmy DELI.

Tagi: