Testujemy

Testujemy wiertarkę Iskra model RX1

Dziś pogadamy trochę o meblach.. A raczej o sprytnym narzędziu do ich tworzenia (i nie tylko), które w 100% jest polskim wynalazkiem.

Polska myśl techniczna potrafi wyróżniać się wśród innych technologii, czego doskonałym przykładem jest Wiertarka Iskra. To właśnie ona pewien czas temu trafiła do mojego warsztatu. Myślę, że jest to przydatne narzędzie zarówno dla profesjonalistów jak i bardziej doświadczonych hobbystów. Ale przejdźmy do sedna…

Do czego Wiertarka Iskra została stworzona?

 Narzędzie zostało stworzone z myślą o produkcji mebli, ale z powodzeniem sprawdzi się w pracy z innymi materiałami niż drewno lub płyta wiórowa np. z aluminium. Urządzenie skonstruowano w oparciu o międzynarodowy system stosowany w meblarstwie- system 32, który opiera się na kilku ustandaryzowanych wymiarach. To właśnie również według tego systemu produkowane są akcesoria meblowe- począwszy od zawiasów, a skończywszy na każdego rodzaju uchwytach. Nie skłamię jeśli stwierdzę, że narzędzie pozwoli nam zamontować tysiące rodzajów okuć stosowanych w meblarstwie. Jednak Wiertarka Iskra to nie tylko akcesoria meblowe. Narzędzie pozwala nam również na precyzyjne wiercenie otworów w celu wykonywania połączeń w meblu (np. kołki, konfirmanty, mimośrody i wiele innych). Technika pracy pozwala nam uzyskać idealne parametry wierconych otworów, a ponadto łatwość i szybkość wykonywania otworów powoduje, że narzędzie może konkurować z kosztującymi setki tysięcy centrami obróbczymi. Narzędzie jest po prostu genialne w swojej prostocie, co potwierdza poniższy film

Jak to narzędzie działa? Czy użytkownik jest skazany na system 32?

 Nic bardziej mylnego. Przy pracy z tym narzędziem ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wiertarka dedykowana jest do wykonywania otworów zgodnie z systemem 32, ale to nie oznacza, że musimy twardo się trzymać tego systemu. Metoda pracy tym narzędziem polega na zastosowaniu dwóch rodzajów przykładnic- dla wiertarki oraz dla nawiercanego elementu. Tymi przykładnicami może być niemalże wszystko, ja stosowałem w tym celu proste, strugane kantówki, jednak producent ma w swojej ofercie również dedykowane elementy, dzięki którym skonstruujemy specjalny, stabilny stół do pracy z wiertarką. Wiertarka została zaprojektowana w ten sposób, że nie musimy ograniczać się wyłącznie do szablonów i innych rozwiązań producenta. Z powodzeniem możemy konstruować własne rozwiązania, tak aby dostosować narzędzie do indywidualnych potrzeb. Sam mam kilka pomysłów, które chciałbym zrealizować. Pracując tą wiertarką musimy kierować się kreatywnością, często nawet niekonwencjonalne pomysły są w stanie jeszcze bardziej zoptymalizować proces tworzenia mebla. Jeśli jednak bycie kreatywnym nie jest twoją mocną stroną, to producent na swojej stronie internetowej przedstawia dziesiątki technik i metod pozwalających na sprawną i wydajną pracę.

Gdzie Iskra będzie idealnym rozwiązaniem?

 W ofercie producent ma dwa podstawowe modele wiertarek- jednowrzecionowe oraz dwuwrzecionowe, czyli takie, które potrafią wiercić dwa otwory jednocześnie. Zarówno modele jedno jak i dwuwrzecionowe zalecane są do różnych celów. Przy produkcji mebli z płyty lepszym rozwiązaniem będzie opcja z dwoma wrzecionami, natomiast do pracy z drewnem lub innymi materiałami poleca się raczej wersję jednowrzecionową. Wiertarka sprawdzi się przy produkcji mebli, gdzie powtarzalność otworów, z racji na system 32, jest bardzo duża. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają z meblarstwem, jak i dla doświadczonych fachowców. Wiertarka sprawdzi się przy wytwarzaniu mebli na wymiar oraz mebli do samodzielnego montażu przez klienta. Jednak narzędzie może sprawdzić się tam, gdzie pracuje się nawet z innymi materiałami niż drewno lub płyty meblowe. Wiertarka bez problemu radzi sobie również przy wykonywaniu otworów w różnego rodzaju metalach.

Iskra RX1

Skupię się na omówieniu modelu RX1, ponieważ to właśnie nim mam przyjemność pracować. Już od kilku miesięcy to z pozoru proste narzędzie zaskakuje mnie swoją funkcjonalnością. Wiertarka posiada 800-watowy silnik z funkcją soft start. Dodatkowo posiada regulację obrotów od 1100 do 4300 obr/min oraz elektroniczną stabilizację obrotów. Wiertarkę wykorzystywałem nawet do bardzo ciężkich zadań. Jednym z nich było np. nawiercanie kilkunastu otworów o głębokości 15 cm w drewnie dębowym. Zwykła wkrętarka nie była w stanie sobie poradzić z precyzyjnym wykonaniem tego zadania. Wykonanie otworów wiertarką Iskra było nie dość, że szybkie i banalnie proste, to i również bardzo dokładne. A to wszystko bez użycia specjalnego stołu dedykowanego do narzędzia. Za stół posłużyło mi kilka kantówek i kawałek płyty wiórowej. Można stwierdzić, że stanowisko pracy z Wiertarką Iskra można zrobić niemalże ze wszystkiego co znajdziemy pod ręką. Podsumowując- praca z wiertarką Iskra wyróżnia się trzema cechami. Jest to szybkość, dokładność i idealna powtarzalność wykonywanych otworów. Wiertarka w moim warsztacie gości już spory czas, i śmiało mogę ją polecić do każdej pracowni, gdzie tworzy się meble. Narzędzie jest bardzo dobrą alternatywą dla kosztujących dziesiątki tysięcy maszyn. Tempo pracy jest porównywalne, lecz wiertarka Iskra to wiele mniej kosztowny zakup. Ogromną zaletą Wiertarki jest również to, że narzędzie oraz standardowy osprzęt mieści się w niewielkiej skrzynce, a stanowisko do pracy zbudujemy niemalże ze wszystkiego. Wystarczy odrobina kreatywności i kilka ścisków stolarskich. Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie ciekawy oraz poszukujesz właśnie takiego narzędzia, koniecznie odwiedź stronę internetową: wiertarkaiskra.pl

Tagi: