Ogród

Nowa linia narzędzi ogrodowych Metabo – przemyślane i funkcjonalne rozwiązania

Kosiarka akumulatorowa RM 36-18 LTX BL 46

Pierwszym narzędziem z nowej linii narzędzi ogrodowych jest akumulatorowa kosiarka do trawy RM 36-18 LTX BL 46. Wieloletnie doświadczenie Metabo w projektowaniu maszyn dla budownictwa i rzemiosła zaowocowało projektem wydajnej, mocnej i kompaktowej kosiarki. Bo wydajność i mądre rozwiązania równie dobrze sprawdzą się w ogrodzie.

Bezprzewodowa budowa – bezprzewodowy ogród

Metabo konsekwentnie, od ponad dekady, realizuje swoją filozofię bezprzewodowej budowy. Opiera się ona na przekonaniu, że większość maszyn i narzędzi można pozbawić przewodu sieciowego i zastąpić go akumulatorem. Bez straty na wydajności sprzętu, ale za to z bardzo pozytywnym wpływem na jego użyteczność i wygodę pracy. Zasilania akumulatorowego nie mogło zatem zabraknąć także w linii narzędzi ogrodowych.

18V – sprawdzone rozwiązanie

Kosiarkę RM 36-18 LTX BL 46 zasilają dwa akumulatory 18-to voltowe, wykonane w technologii litowo-jonowej. Już podstawowa wersja, Li-Power pozwoli sprawnie wykonywać prace w ogrodzie, a wersja akumulatorów LiHD przeniesie sprzęt na jeszcze wyższy poziom wydajności. Do zasilania kosiarki można użyć jakiegokolwiek akumulatora Metabo o napięciu 18V – zarówno tego, zakupionego wraz z wyrzynarką czy szlifierką kątową, jak i któregoś z nowych: 8 lub 10Ah.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Kosiarka do trawy należy do grupy narzędzi, których używanie powinno się odbywać z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Wirujący z dużą prędkością nóż może okaleczyć operatora. W modelu RM 36-18 LTX BL 46 zastosowano kilka rozwiązań, które mają zwiększać jego bezpieczeństwo. Kosiarki nie uruchomimy bez specjalnego klucza, który należy umieścić pod pokrywą akumulatorów. Jeśli zaś podniesiemy ją podczas pracy, a wychył osiągnie określoną wartość – silnik automatycznie się wyłączy. Jest to szalenie istotne, bo wiele wypadków bierze się stąd, że operator kosiarki unosi ją, aby sprawdzić nóż tnący. 

Po drugie – funkcjonalność

Większość posiadaczy trawników wie, jak ważne jest odpowiednie ich nawożenie. Wielu też ma świadomość, że skoszona i rozdrobiona trawa jest właśnie doskonałym nawozem. W modelu RM można mulczować trawę, aby wykorzystać ją do nawożenia. Funkcja mulczowania jest realizowana poprzez specjalną wkładkę, dzięki której skoszona trawa ponownie wraca na nóż tnący, gdzie jest mielona. Zastosowanie miękkiego, siatkowego kosza na trawę ułatwia z kolei przechowywanie i transportowanie narzędzia. Wysokość koszenia jest regulowana centralnie – za pomocą dźwigni. Minimalna wysokość cięcia to 25, a maksymalna – 80mm.

Po trzecie – wydajność

Kosiarki akumulatorowe mają tę przewagę nad spalinowymi, że nie generują hałasu i spalin. Nad elektrycznymi zaś taką, że pola pracy nie ogranicza długość przedłużacza. W przypadku kosiarek akumulatorowych możliwości pracy wyznacza rodzaj i wydajność akumulatora. W modelu RM, na jednym ładowaniu akumulatorów można skosić nawet 800m2. Tak dobry wynik udało się osiągnąć także dzięki elektronice kosiarki, która dobiera prędkość obrotową silnika do oporu stawianego przez trawę. Jeśli trawa jest wysoka i gęsta, silnik pracuje z pełną mocą i wydajnością. Jeśli trawnik wymaga kosmetyki, elektronika ogranicza jego obroty, zapewniając tym samym dużo większą wydajność pracy.

Tagi: