Pro

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Tradycyjne poziomice nadal są powszechnie używane w budownictwie oraz przy wszelkiego rodzaju remontach. Powoli jednak są wypierane przez lasery krzyżowe, które są urządzeniami znacznie bardziej wszechstronnymi.

Co to jest laser krzyżowy i jak działa?

Lasery krzyżowe to urządzenia od kilku lat obecne na praktycznie każdej polskiej budowie. W swojej najprostszej wersji zastępuje po prostu poziomicę. Nazwa „laser krzyżowy” oddaje dokładnie właściwości podstawowych modeli, czyli możliwość generowania na ścianie na wprost lasera linii poziomej i linii pionowej, które razem tworzą „krzyż” przecinający się pod kątem prostym. Te dwie wiązki, w pracach wykończeniowych czy remontowych, pozwalają na szybkie wyznaczanie poziomu i pionu.

Mówiąc w skrócie, laser krzyżowy to urządzenia emitujące widoczną gołym okiem wiązkę promienia laserowego, która pozwala wyznaczyć pion lub poziom. Jest to szczególnie przydatne do prac we wnętrzach. Dodatkową cechą lasera krzyżowego jest to, iż emituje on wiązki w pionie oraz poziomie. Mogą być wykorzystywane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Zaawansowane lasery krzyżowe emitują kilka wiązek, np. trzy( pozioma i 2 pionowe). Do takich należy na przykład model Nivel System CL3D

Laser krzyżowy emituje przecinające się wiązki świetlne, doskonale widoczne na każdej płaszczyźnie. Dzięki temu można precyzyjnie wyznaczyć nie tylko linie poziome czy pionowe, ale również kąty proste, co ma fundamentalne znaczenie w pracach remontowych czy wykończeniowych, na przykład przy układaniu płytek czy nakładaniu tapet na ścianę. Zaawansowane urządzenia pozwalają na prace 3D, są samopoziomujące i trwałe.

Do czego służy laser krzyżowy? Poznaj zastosowanie

Generowana przez laser, dobrze widoczna gołym okiem wiązka laserowa, tworzy na ścianach, sufitach, czy podłodze cienkie linie, dzięki którym wyznaczymy poziom, pion, kąty proste.

Kolor linii jest zależny od modelu lasera, na rynku najczęściej można spotkać lasery z czerwoną wiązką, oraz z 4 razy lepiej widoczną gołym okiem wiązką zieloną. Zaawansowane lasery krzyżowe wyświetlają linie w zakresie 360°, dookoła własnej osi, dzięki czemu tworzą na płaszczyznach w pomieszczeniu istną pajęczynę (siatkę) przecinających się nawzajem pod kątem prostym linii. Takie siatki linii laserowych niezwykle przydatne są przy układaniu płytek, sufitów podwieszanych, instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy ustawianiu mebli pod wymiar.

Lasery krzyżowe można również wykorzystać do klasycznej niwelacji terenu, wystarczy dokupić dedykowany czujnik, który wychwyci wiązkę laserową i łatę laserową. Takie zestawy, zwłaszcza na stosunkowo niewielkich odległościach (ogród, trawnik, podjazd przed domem) z powodzeniem zastąpią niwelator optyczny.

Dla kogo laser krzyżowy — do czego służy laser krzyżowy?

Lasery krzyżowe to urządzenia spotykane najczęściej przy pracach związanych wykończeniem i remontem wnętrz. Dzięki widocznym liniom generowanym przez laser możemy precyzyjnie na tej samej wysokości zamontować kaloryfery, gniazdka elektryczne, możemy równo ułożyć glazurę czy terakotę. Linie laserowe pomogą nam przy pionowaniu otworów okiennych czy drzwiowych, a także przy pracach stolarskich czy przy montażu mebli w mieszkaniu. Lasery krzyżowe dedykowane są zarówno profesjonalistom, którzy najczęściej wybierają modele z większą liczbą wiązek, jak i przeciętnemu użytkownikowi domu czy mieszkania – tutaj sprawdzają się zwłaszcza modele podstawowe, a więc także w najatrakcyjniejszej cenie.

Lasery krzyżowe, mogą zastąpić także inne narzędzia wykorzystywane do pomiarów na budowie, od poziomicy (od której laser krzyżowy ma zdecydowanie większy zasięg) po niwelator optyczny czy laserowy – funkcja pulsacyjna lasera pozwala pracować z czujnikiem (detektorem), a przy połączeniu tych urządzeń z łatą i statywem stworzyć może sprawny zestaw niwelacyjny.

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Na rynku jest wiele modeli laserów, począwszy od najprostszych wyświetlających dwie krzyżujące się linie na ścianie przed urządzeniem, po takie, które mają możliwość wyświetlania kilku pełnych wiązek, dookoła lasera. Dobór odpowiedniego narzędzia powinien być podyktowany naszymi potrzebami, jeśli jest to powieszenie w równej linii kolekcji obrazów, wystarczy najprostszy model, jeśli zajmujemy się profesjonalnie wykończeniami, czy remontami zdecydowanie warto sięgnąć po bardziej zaawansowany laser, dający nam więcej możliwości pomiarowych.

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione lub odległości pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami są znaczne, warto zdecydować się na laser krzyżowy z zieloną wiązką. Ludzkie oko 4 razy lepiej dostrzega zielony kolor, więc wiązka w tym właśnie kolorze będzie dla nas zdecydowanie lepiej widoczna, niż klasyczna czerwona linia.

Sercem lasera krzyżowego jest kompensator magnetyczny – to on odpowiada za prawidłowe pionowanie i poziomowane lasera. Dzięki kompensatorowi mamy pewność, że wyświetlana linia jest dokładnie poziomo, pomimo tego, że sam laser może być lekko przechylony w danych kierunku. Z lasera generowana jest, widoczna gołym okiem, wiązka laserowa. Oczywiście przy bardziej zaawansowanych urządzeniach tych wiązek może być więcej (np 4 wiązki). Wiązka laserowa tworzy na pierwszej napotkanej przeszkodzie, ścianie, podłodze czy suficie linię prostą. Generowane przez laser krzyżowy linie laserowe przecinają się pod kątem prostym, niezależnie od położenia wiązki czy samego urządzenia. Niektóre modele laserów mają możliwość blokady kompensatora. Funkcja blokady pozwala na dowolne przechylanie urządzenia, podczas gdy ono nadal generować będzie wiązki laserowe, dzięki czemu możemy oznaczyć odpowiednie krzywe (np. przy budowie schodów itp.). Niektóre modele laserów posiadają funkcję pulsacyjną – jest to funkcja pozwalająca czujnikowi laserowemu wychwycenie wiązki laserowej. Jak już wspominaliśmy, laser krzyżowy może działać na zewnątrz z powodzeniem jak niwelator.

Jaki laser krzyżowy zatem wybrać? To przede wszystkim zależy od tego, do jakich prac i jak intensywnie będziemy go używać. Ceny zależne są od stopnia zaawansowania technologicznego, na bieżąco zawsze aktualizowane na stronie Pomiar24.pl.